Sondaj ve Enerji yatırımlarında son gelişmeler

Sondaj ve Enerji yatırımlarında son gelişmeler

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Türkiye’nin ilk sondaj gemisi Fatih’in Antalya açıklarında çalışmalarını sürdürdüğünü belirterek, “Fatih sondaj gemimiz bu ay sonunda Akdeniz’de ilk sondajını gerçekleştirecek. İnşallah, ikinci gemiyi de yakın bir vakit içerisinde filomuza katacağız. Özellikle Akdeniz’de uluslar arası hukuktan kaynaklı kaynaklarımızı sonuna kadar koruyacağımızı ifade etmek isterim.” şeklinde konuştu.

Dönmez, 9. Türkiye Enerji Zirvesi’nin açılışında yaptığı konuşmada, Milli Enerji ve Maden Politikası kapsamında Türkiye’nin yalnızca cari açığın kapatılması manasında değil, enerji teknolojilerinde de önemli adımlara imza attığını ve enerjide başlatılan AR-GE dönüşümünün Türkiye’yi önemli bir üretim üssü haline getireceğini ifade etti.

Türkiye’nin yerli kaynaklarını azami seviyede kullanmak zorunda olduğunu ifade eden Dönmez, bu kaynakların özel sektör eli ile yatırıma dönüşmesi için gerekli çalışmaları yaptıklarını ifade etti.

Bakan Dönmez, bu kapsamda ilk Yenilenebilir Enerji Kaynak Alanları (YEKA) güneş ve rüzgar ihalelerini geçen sene gerçekleştirdiklerini ifade ederek, dünyanın en büyüklerinden biri olacak 1,200 megavatlık offshore (denizüstü) rüzgar enerjisi YEKA ihalesi için tekliflerin 23 Ekim’e kadar alınacağını anımsattı.

Bin megavatlık YEKA GES-2 projesi için geçtiğimiz günlerde ilana çıkıldığını dile getiren Dönmez, “Batarya depolama sistemi için ayrı bir ihale ve yol haritası düzenlemeyi kararlaştırdık. Türkiye’ye yatırım yapan hiç bir yatırımcı kaybetmedi, bundan sonra da kaybetmeyecek. Yerli ve yabancı yatırımcılarımızı yeni YEKA yatırımlarına davet ediyorum. Gelecek 10 yılda hem rüzgar hem de güneş enerjisinde 10’ar bin megavatlık kapasiteyi yaşama geçirmeyi planlıyoruz.” şeklinde konuştu.

Dönmez, yerli kömürde de benzer ihale modellerinin gerçekleştirildiğini ve çevreye duyarlı yeni nesil termik santrallerin yaşama geçirilmesi için önemli çalışmaların olduğunu aktardı.

– “10 milyar dolar yatırımla 30 milyar dolar tasarruf”

Enerji verimliliğinin Türkiye’nin enerji politikalarında önemli bir yer tuttuğuna dikkati çeken Dönmez, “2023 yılına kadar yaklaşık 10 milyar dolarlık yatırımın karşılığını 2033’e geldiğimizde yaklaşık 30 milyar dolar olarak geri alacağız. Türkiye’de enerjinin uygun sunulması israf edileceği manasına gelmez.” şeklinde konuştu.

Dönmez, Türkiye’nin bölgenin enerji güvenliğinde de Trans Anadolu Doğalgaz Boru Hattı (TANAP) ve inşaatı halen devam eden ve 2019’da tamamlanması düşünülen TürkAkım projeleri ile önemli bir rol oynadığının altını çizdi.

Türkiye’nin sağlam ekonomisi ve güçlü siyasi istikrarı ile uluslarası projelerin vazgeçilmez ortağı olmayı sürdüreceğini belirten Dönmez, şunları ifade etti:

“Fatih sondaj gemimiz bu ay sonunda Akdeniz’de ilk sondajını gerçekleştirecek. İnşallah, ikinci gemiyi de yakın bir vakit içerisinde filomuza katacağız. Özellikle Akdeniz’de uluslar arası hukuktan kaynaklı kaynaklarımızı sonuna kadar koruyacağımızı ifade etmek isterim. Barbaros Hayrettin Paşa sismik araştırma gemimiz de Türkiye Petrollerine ait uluslar arası sahalarda sismik çalışmalarına devam edecek.”

– “Nükleerde çalışmalar sürüyor”

Bakan Dönmez, diğer önemli projenin Akkuyu Nükleer Santrali olduğunu anımsatarak, burda çalışmaların arasız sürdüğünü ifade etti.

Nükleer santrallerin Türkiye’nin enerji sepetindeki en önemli bileşenlerden biri olacağını ve 2023’te Akkuyu’da ilk reaktörün işletmeye alınmasının planlandığını aktaran Dönmez, Sinop Nükleer Santrali’nde fizibilite ve inceleme çalışmaları ile birlikte üçüncü nükleer santral için de Çin şirketi ile ilgili görüşmelerin sürdüğünü anlattı.

Doğalgazda da depolama çalışmalarının devam ettiğini ifade eden Dönmez, temel hedefin 2023’e kadar senelik gaz tüketiminin asgari yüzde 20’sini depolayacak kapasiteye ulaşmak olduğunu ifade etti.

Dönmez, gelecek hafta önemli bir yatırımın yaşama geçirileceğini, senelik 10 milyon ton işleme kapasitesine sahip STAR Rafineri’nin açılışının planlandığını bildirdi.

Dönmez, Türkiye’nin mali açıdan güçlü, istikrarlı, saydam ve rekabetçi bir serbest enerji piyasasının temellerini attığını aktararak, “Tüm jeopolitik gerilim ve zorluklara rağmen, Türkiye saydam ve rekabetçi yapısı ile öngörülebilir bir düzenleyici çerçeveyi başarmıştır. Türkiye bölgesinde yatırımcılar için güvenli bir liman ve önemli bir bölgesel aktör olmayı sürdürecektir.” değerlendirmesinde bulundu.

Favori Sosyal Medya Hesabın Hangisi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.