Muz kabuğunun cilde faydaları nelerdir?

Büyük bir lezzetle ve afiyetle yediğimiz muzun kabukları için pek hoş görülü değiliz. Genellikle yediğimiz muzun kabuğunu çöpe atarız ama muzun kabuğu vitamin deposudur. Bizlere sağladığı faydalar oldukça fazladır. Muzun kabuğu da içi kadar besleyicidir. Muz kabuğunun içerisinde fazla miktarda demir, potasyum, B vitaminleri, C ve K vitaminleri içerir. Ayrıca muz kabukları, antioksidan, antifungal, antibakteriyel ve enzimatik özelliklerle doludur. Tropikal bir meyve olan muzun anavatanı, Çin, Hindistan ve Avustralya’dır. Muz kabukları, Hindistan gibi bazı ülkelerdeki insanların yıllarca bir çok hastalığa çare olarak kullandıkları meyvedir.

 

muz kabuğunun faydaları

  • Dişleri beyazlatır;

Muz kabuğu, içerisinde bulunan sitrik asit sayesinde sarı lekeleri azaltarak dişlerinizi beyazlatır ve inci gibi görünmesini sağlar. Muz, bir çok vitamin ve minerali içeriğinde barındırdığı gibi aynı zamanda da içerisinde kimyasal madde barındırmadığı için dişleriniz beyazlarken güçlendiğini de göreceksiniz.

Kullanımı;

Muzu soyup, bir parça kopararak 3 dakika dişlerinizi fırçalar gibi sürtün. Bu şekilde muzun içerisinde bulunan vitaminler dişlerinizin zaman geçtikçe beyazlamasını sağlayacaktır.

Muz ile diş beyazlatma işlemini günde bir defa uygulamanız yeterli olacaktır. Günde iki defa uygulamak istediğiniz sonucu hızlandırmaya yardımcı olacaktır. Dişlerinizin üzerindeki lekeler kaybolana kadar devam etmelisiniz ve zamanla lekelerin kaybolduğunu göreceksiniz. Bir süre sonra sağlıklı beyaz gülüşlere kavuşacaksınız.

 

mus kabuğunun sivilcelere faydası

  • Akne ve sivilce oluşumunu engeller var olan sivilceleri giderir;

Muz kabukları sivilce ve akne tedavisinde mükemmeldir. Muz kabuğu, cilt gözeneklerinden toksinleri uzaklaştırmak için doğal bir sökücü madde olarak çalışır ve bu da akneleri tedavi eder ve azaltır. Antioksidan gücü aynı zamanda akneye neden olan mikroplarla savaşmaya da yardımcı olur. Ayrıca, kabuğundaki anti-inflamatuar (iltihap önleyici) özellik, ciltteki iltihaplardan kurtulmanıza yardımcı olur.

Kullanımı;

Cildinizi soğuk su ile yıkayın, sonra temiz bir havlu ile kurutun. Akne ve sivilceli bölgelere 5 dakika boyunca bir muz kabuğunun iç tarafı ile masaj yapın. Cildin kabuktaki besin maddelerini emmesi için 20 dakika bekleyin, sonra soğuk su ile durulayın. Günde 2-3 kez tekrarlayın.

Alternatif olarak, muz kabuğunun içine biraz zerdeçal tozu yedirin. Akne ve sivilceli bölgelere muz kabuğunun iç kısmını 5 dakika boyunca hafifçe ovarak sürün, 15 dakika boyunca bekletin. Ilık su ile durulayın. Her gün iki kez tekrarlayın.

 

Cilt lekeleri için muz kabuğu

  • Cilt lekelerini azaltır;

Muz kabukları, cilt lekelerinin tedavisinde de işe yaramaktadır. A, B, C ve E vitaminleri cildiniz için faydalıdır ve lekeleri tedavi etmeye yardımcı olur. Ayrıca yüksek antioksidan içeriği sayesinde, siyah noktaları azaltmaya yardımcı olur.

Kullanımı;

5 – 10 dakika boyunca cildinize bir muz kabuğunun iç tarafını hafifçe sürün. Cildinizde kalan kabuk parçaları en az 20 dakika boyunca beklesin. Lekeler ve siyah noktalardan kurtulana kadar günde 2 veya 3 defa tekrar edin.

  • Ciltte oluşan kırışıklıkları azaltır;

Muz kabukları yüzünüzdeki ince çizgileri ve kırışıklıkları da azaltabilir. Kabuk cildi sıkılaştırır ve canlandırır. Muz kabuğu, yaşlanma belirtilerini geciktiren bir antioksidan olan lutein içerir. Ayrıca, cildinize parlaklık ve güzellik kazandırır.

Kullanımı;

Yüzünüze muz kabuğunun içini sürün ve 20-30 dakika bekletin. Ilık su ile durulayın. Bunu günde bir kez yapın.

  • Sivrisinek ve böcek ısırıklarını giderir;

Sivrisinek ve diğer böcek ısırıkları, çok fazla kaşınma ve rahatsızlığa sebep olur. Bu semptomları muz kabuğu ile tedavi edebilirsiniz. Kabuktaki polisakkaritler birkaç dakika içinde şişmeyi ve iltihaplanmayı durdurmak için deri hücrelerine nüfuz eder.

Kullanımı;

Bir muz kabuğunun içi ile ısırık bölgesine 5 dakika boyunca masaj yapın. 15 dakika bekleyin, sonra bölgeyi soğuk su ile durulayın. Gerekirse tekrarlayın.

  • Göz altı torbalanmalarını ve şişlikleri azaltır;

Yorgun ve şişmiş gözlerinizi rahatlatmak için taze muz kabuklarını kullanabilirsiniz. Muz kabuğundaki potasyum, göz altı torbalarını ve şişkinlikleri ortadan kaldırmaya yardımcı olur. Ayrıca, nemlendirici özelliği göz altı morluğunun da azalmasına yardımcı olur.

Kullanımı;

Muz kabuğunun iç tarafını, kaşıkla kazıyarak ayırın. İyi bir macun oluşturmak için, kabuktan kazıdığınız iç malzemeye 1 – 2 çorba kaşığı saf aloe vera jeli karıştırın. Karışımı hafifçe gözlerin etrafına sürün. 15 dakika bekleyin, sonra soğuk su ile yıkayın.

  • Ayakkabılarınızı parlatır;

Muz potasyum ile doludur, ayakkabı cilaları da öyle. Potasyum deriyi besler; dolayısıyla muz ayakkabılarınız için harika bir bakım aracıdır.

Kullanımı;

Muz kabuğunun etli tarafı ile ayakkabılarınızı güzelce ovun. İnce, yapışkan bir tabaka ile kaplanan ayakkabılarınızı birkaç dakika bu şekilde bekletin. Sonrasında yumuşak bir kumaş parçası kullanarak dairesel hareketlerle ayakkabılarınızı temizleyin.

  • Muz kabuğu yemeklerde kullanıldığında Antioksidan özelliği vücudu temizler.

  • Muz kabuğu cildinizi nemli tutmanıza yardımcı olur. Bunun yanı sıra pürüzsüz bir cilt edinmeniz için mutlaka muz kabuğundan faydalanmalısınız.

  • Ağrı kesici özelliği vardır, ağrı olan kısma doğrudan muz kabuğunu uygulayın. Ağrı bitene kadar 30 dakika bekletin. Muz kabuğuna doğal bitkisel yağ karıştırdığınızda daha etkili sonuçlar alabilirsiniz.

Muz kabuğunun cilde yararları nelerdir?

Muz kabuğunun cilde yararları nelerdir? Cilt gözeneklerine iyi geldiği bilinen muz kabuğunun diğer yararlarıysa şu şekilde…

MUZ KABUĞUNUN CİLDE FAYDALARI NELERDİR?

Vücudun çeşitli yerlerinde bulunan kabarmış siğilleri, muz kabuğu sürerek güzelce temizler. Kısa sürede geçmesini kolaylaştırır.

 Sivilceli yüzler için muz kabuğu, yararlı ve zahmetsiz bir yardımcıdır. Gün sonunda güzelce temizlenen yüz bölgesine, yatmadan önce muz kabuğu sürülür. Böylelikle temiz bir deri sayesinde sivilce tekrarlaması olmaz.

Yaşın ilerlemesiyle görülen deri kırışıklıkları, muz kabuğunun kırışık cilde düzenli uygulamasıyla hem düzeltilir, hem de kırışıklık ilerlemesi yavaşlatılır.

Favori Sosyal Medya Hesabın Hangisi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.