KÖPEK BAKIMI NASIL OLMALIDIR ?

Köpek bakımına, yavru köpek eve geldiği anda veya onu sahiplendiğimiz anda başlanmış sayılır. Köpek bakımı sorumluluk gerektiren bir şeydir. Yavru köpeklerin çeşitli ihtiyaçları vardır ve bu ihtiyaçlarının sahipleri tarafından karşılanması gerekir. Yavru köpeklerinin gelişimlerini takip etmek gerekir. Çünkü her gelişim evresinde farklı ihtiyaçları ortaya çıkacaktır.

Yavru köpek bakımında en önemli şey besindir. Aldıkları besinlerin onların gerekli vücut ihtiyaçlarını karşılaması gerekir. Buda onların gelişmesi açısından çok önemli bir durumdur.

Sahiplendiğiniz yavrunun, fiziksel olarak bakıma ihtiyacı vardır. Mesela onları taramak bitlerinden arındırmak gibi. Köpeğin taranması kan dolaşımını hızlandırır ve egzama gibi deri hastalıklarının ortaya çıkmasını engeller. Ayrıca tüyleri daha düzenli ve sevimli olur.

images

Yavru köpek bakımında en önemli durumlardan biride aşılarıdır. Aşılar köpeği çeşitli hastalıklara karşı korur. Köpek 2 aylık olduktan sonra ilk aşısı olan karma aşısı mutlaka yaptırılmalıdır. İlk karma aşıyı olduktan 15-20 gün sonra tekrar karma aşısı vurdulurmalıdır. Bunun ardından kuduz aşısı yapılır. Kuduz aşısını her yıl yaptırmak gerekir.

Köpeklerde egzersiz yani fiziksel ihtiyaçlarını karşılamakta önemli bir konudur. Günde en az 1 saat köpeğinizle vakit geçirin. Onunla oyunlar oynayın. Enerjisini atmasını sağlayın. Ayrıca düzenli bir şekilde egzersiz yapan köpekler obeziteden korunurlar. Buda daha sağlıklı bir hayat sürmelerini sağlar.

Köpeğinizi mutlaka eğitin. Çünkü eğitimsiz olan köpekler sizi dinlemez ve genelde kafasına göre davranırlar. Buda köpek sahipleri için zorlukların çıkmasına sebep olur. Yavru köpeklerde eğitim, 0-6 aylık olana kadarki dönem en önemli dönemdir. 1 yaşına kadar ise sizin öğreteceklerinizi algılamaya devam edeceklerdir.

Köpeğiniz çeşitli hastalıklara yakalanabilir. Burada size düşen görev bu hastalıklar hakkında bilgi sahibi olmaktır. Elinizden geldiğince bu hastalığı yok etmeye çalışın. Gerekli imkanları kullanın. Bunları yaparkende mutlaka bir veteriner hekime danışın.

Unutmayın bütün bunları vede sizin elde ettiğin bilgileri köpeğinize aşılarsanız bu hayattaki en iyi dostunuz onlar olabilir. Çünkü gerekli eğitimi alan köpekler sahiplerine daha sadık olurlar vede itaatkar davranırlar.

Favori Sosyal Medya Hesabın Hangisi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.