Karıncılar Yön Bulmak İçin İlginç Bir Yöntem Kullanıyor !

Karıncılar Yön Bulmak İçin İlginç Bir Yöntem Kullanıyor !

İngiltere’nin Edinburg Üniversitesi araştırmacıları, karıncaların yön bulma yöntemi üstüne yaptıkları deneylerde, türün hareket yönünü bedensel konumdan ayırabildiğini, dolayısı ile geri geri giderken ve ayrıca kendi çevresinde dönerken dahi rotadan sapmadan ilerleyebildiğini belirledi.

Araştırmacılar, karıncaların yön bulmak için güneşin konumunu ve etraflarındaki görsel verileri kullandığını lakin bunları bir kez hafızaya aldıktan sonra, gövdeleri ve alıcı konumları ne yönde olursa olsun aynı rotayı izlemeye devam edebildiğini keşfetti. Karıncaların bir engelle karşılaşması durumunda ise durup ortam verilerini hızla yeniden gözlemledikten sonra yoluna devam edebildikleri belirlendi.

Karıncaların yön bulma bakımından böcekler içerisinde eşsiz bir kabiliyete sahip olduğunun altını çizen Edinburg Üniversitesi Enformatik Fakültesi öğretim üyesi Profesör Barbara Webb, karıncaların sürücüsüz araçlar gibi hareket edebildiğini kaydetti.

Webb, “Karıncaların görece küçük bir beyni var, bir toplu iğne ucundan daha küçük. Buna karşın en zor koşullarda, geri geri giderken ve ayrıca sırtlarında yük varken yönlerini rahatlıkla bulabiliyor. Karıncaların davranışını anlamak bize bu fonksiyonlara sahip robot sistemleri üretmek için esin verebilir.” değerlendirmesinde bulundu.

Araştırmada karınca beynindeki nörotik bağlantıların şemasının çıkarıldığını belirten Webb, bahis konusu bağlantıların orman gibi engelli doğal çevrelerde hareket edebilecek arazi robotları için model sağlayacağını vurguladı.

Araştırmanın sonuçları “Current Biology” dergisinde yayımlandı.

Favori Sosyal Medya Hesabın Hangisi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.