Kadroya geçen taşeronlara ne kadar tediye ödemesi yapılacak?

Kadroya geçen taşeronlara ne kadar tediye ödemesi yapılacak?

Yıl içinde 52 günlük ilave tediye ödemeleri dört taksitte yapılıyor. Ocak-haziran-ağustos/eylül ve aralık aylarında kamu işçilerine 13’er günlük tediye ödemesi yapılıyor.

Prim kesilir mi?

Toplamda 52 günlük ilave tediyesi sene içinde ödenmiş oluyor. Ocak-haziran ve ağustos tediye ödemeleri yapıldı. Şimdi sırada aralık ayında yapılacak ödeme var.

Kamuda kadroya geçen taşeron işçileri 2018 senesinde 39 günlük tediye alacaklar. Kadro geçişleri tamamlanmadığı için ocak ayında yapılan ödemeden kadroya geçen taşeron işçileri faydalanamadı.

Haziran ve eylül aylarında ilave tediyelerini alan kamu işçilerine tediyelerin son taksiti 7 Aralık’ta ödenecek. Bu konudaki Cumhurbaşkanlığı kararı yayımlandı. Son taksitin 7 Aralık’ta yatırılacağı netleşti. Kamu işçilerine bu yılki ilave tediye ödemesinin son taksiti 7 Aralık’ta ödenecek.

İlave tediye ödemeleri kural olarak SGK pirimine tabidir. Dolayısıyla, ilave tediyeden SGK pirimi kesilmesi gerekir. Bu çerçevede, ilave tediye ödemesinden % 15 oranında sigorta pirimi ve % 15 oranında gelir vergisi kesintisi yapılır. Ayrıca ilave tediye ödemesi damga vergisine de tabi olduğundan ilave tediyeden damga vergisi kesintisi de yapılır.

Ne kadar ödeme yapılacak?

Kamuda kadroya geçen taşeron işçiler de dahil olmak üzere kamuda vazife yapan işçilerin tamamına 7 Aralık’ta 13 günlük ücretleri üstünden tediye ödemesi yapılacak.

Bu kapsamda asgari ücretle çalışan bir işçiye yüzde 20’lik vergi dilimine girmiş olması sebebiyle 13 günlük ücreti karşılığı enaz 591 TL ilave tediye ödenecek. Kamu işçisinin ücreti arttıkça eline geçen tediye miktarı da artacak. Örneğin, 2.500 TL brüt ücreti olan bir kamu işçisine 728 TL, 3.000 TL brüt ücreti olan kamu işçisine 874 TL, 3.500 TL brüt ücreti olan kamu işçisine 1.019 TL ilave tediye ödenecek.

Ancak vergi dilimi sebebiyle ilave tediyeden daha yüksek oranda gelir vergisi kesilmesi de bahis konusu olacak.

Yani kamu işçisinin vergi dilimi yüzde 20’nin üstüne çıkmışsa ilave tediyeden daha yüksek oranda vergi kesilecek.

İlave tediye ne demek?

6772 sayılı yasa kapsamında, kamu işçilerine yılda 52 günlük ilave tediye ödeneceği hüküm altına alınmıştır. İlave tediye kanunla güvence altına alınmış bir haktır ve tüm kamu işçileri bu haktan faydalanmaktadır.

Nasıl hesaplandı?

İlave tediye ödemesinin miktarı günlük ücret üstünden hesaplanıyor. 2018’in son taksiti olan aralık tediye miktarı, kamu işçisinin 13 günlük ücreti olarak ödenecek. Hesap işçinin esas ücretinin aylık toplamına göre yapılıyor.

Favori Sosyal Medya Hesabın Hangisi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.