Gebelikte Kanama Sebepleri?

gebelikte-kanama

Tüm anneler sağlıklı bir gebelik geçirmek ister fakat bazı tatsız durumlar yaşanabilir gebelik süresince.Gebeliğin ilk aylarında görülen kanamalarda, mutlaka doktora başvurmanızı gerektirir.Kanama sebepleri bazen bir düşük,bazende cinsel ilişkiyle gerçekleşen rahim ağzı kanaması olabilir.Fakat her ne şekilde olursa olsan Hamilelikte görülen kanamalar kesinlikle ciddiye alınmalı ve hekime danışılmalıdır.

Gebelikle görülen kanamalar da kendi aralarında çeşitlilik içerir, örneğin:

GEBELİKTE YERLEŞME KANAMASI

Bu tür kanamaların sebebi genelde gebelik için döllenmiş yumurta rahim duvarına yerleşirken gerçekleşebilir. Bu tür kanamalar genelde çok hafif kanamalardır ve 2-3 gün sürer. Fakat bu kanamalar normal sayılsada yinede kanamanın uzun sürmesi de sıra dışı bir olay değildir,kanamalar 2-3 günden uzunda sürebilir.Gebelikte yerleşme kanaması gerçekleşirken görülen kan, regl zamanında yaşanan kanamaya benzemez, bu kanamanın rengi açık pembe ya da kahverengidir. Genellikle bu kanama ilk anda farkedilmeyebilir.

kanama1-875x495

SERVİKAL TAHRİŞ

Hamilelikte diğer bir kanama sebebide servikal tahriştir.Bunun nedenide genelde cinsel ilşkiye girmektir.Hamilelik süresince rahim ağzında kan akışı normalden fazlalaşarak hızlanır ve artar. Bu bölgedeki tahriş kolaylıkla kanamalara yol açabilir. Hamilelik süresince cinsel ilişkiye girmek daha çabuk kanama yaşanmasına sebep olabilir ve bu tahriş çoğu zaman kanama için yeterli sebep olabilmektedir. Şayet sizde cinsel ilişkiden sonra kanama gibi bir problem yaşıyorsanız, doktorunuza gittiğinizde bunu muhakkak söyleyin. Cinsel yolla bulaşan hastalıklar da bu tür kanamalara sebep olabilmektedir.

GEBELİK İLERLEMESİ

Gebelik ilerlemesi hamilelikte görülen kanamalar arasında yer almaktadır.Bu kanama çeşidi hem en çok görülen hem de en az tehlikeli olan erken hamilelik kanamasıdır. Bu çeşit kanamalar daha geç zamanlarda gerçekleşen bir regl döngüsünden ileri gelir. Hamile kaldığınızda döngüsel hormonlarınız, hamilelik hormonları tarafından maskelenir.Fakat ileri dönemlerde menstüral hormonların kendi başlarına menstürasyon başlatmaları olasıdır. Eğer erken hamilelik süresince acısız bir kanama yaşıyorsanız bunun sebebi menstüral döngü olabilir.

kanama

DÜŞÜK KANAMASI

Hamileliğin ilk aylarında ani gelişen ve kasılmalarla gelen kanamalardır.Bazen kasılma olmadanda taze kan şeklinde gerçekleşir bu kanamalar.Düşük ihtimali bazen genellikle hamileliği süresince sürekli kanama yaşayan kadınlar için düşünülür.Fakat bazen tek bir günlük ani kanamalarlada düşük tehlikesi içinde olabilirsiniz. Hamilelik sırasınca sürekli kanama yaşayan kadınların %50 si düşük yapmaktadır. Düşük kanamaları diğer saydığımız kanamalardan farklıdır. Düşük kanaması çok daha ağır ve kramplara sebep olan bir kanamadır. Aynı zamanda karın bölgesinde acı, yüksek ateş, titreme ve kan pıhtıları görülebilir. Eğer erken hamilelik süresince ağır bir kanama yaşarsanız muhakkak doktorunuzu görün.

DIŞ GEBELİK

Dış gebelik çeşidide ciddi kanamalara sebeptir.Dış gebeliğin sebep olduğu kanamalar en ciddi hatta hayatı tehlikeye atabilecek kanamalardır. Dış gebelik normal bir hamilelik değildir.Dış gebelik döllenmiş yumurtanın rahim dışına yerleşmesi ve burada gebelik gibi gelişmeye başlaması olayıdır. Genellikle döllenmiş yumurtanın sağlıksız olarak yerleştiği yer rahim değil fallopi tüpü olmaktadır. Bu tür dış gebelik vakalarında kanamayla birlikte ağır kramplar, karın ağrısı, baş dönmesi yaşanabilir.Bu tür durumlarda hiç vakit kaybetmemek gerekmektedir.

hamilelik

ENFEKSİYONA BAĞLI KANAMALAR

Cinsel yolla bulaşan enfeksiyon rahatsızlıklarıda kanamalara sebep olabilir.Bu enfeksiyon rahim boynundaki, vajinadaki herhangi bir yere yerleşmiş cinsel yolla bulaşan enfeksiyondur.Bu enfeksiyonlar bel soğukluğu, uçuk gibi ilk 3 ayda kanamaya neden olabilir.

HAMİLELİĞİN İLERİ DÖNEMLERİNDE GÖRÜLEN KANAMALAR

Hamileliğin ilerlemiş dönemlerinde görülen kanamalar oldukça ciddi olaylara sebep olur.Bu tür kanamalar genellikle anneyle yada bebekle ilgili bir sorun olduğunun açıkça habercisidir.

Bu dönemde oluşan kanamanın olası nedenleri:

  1. Plasenta Previa
  2. Plasental Ayrılma
  3. Döl Yatağı Yırtığı
  4. Premature Doğum Eylemi
  5. Polipler
  6. Kanser

Favori Sosyal Medya Hesabın Hangisi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.