Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan emeklilikte yaşa takılanlar ile ilgili açıklama geldi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan emeklilikte yaşa takılanlar ile ilgili açıklama geldi.

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, partisinin grup toplantısında konuştu. 

Erdoğan, erken emeklilik atışmaları ile ilgili şu ifadeleri kullandı: “Bizim kitabımızda yorgunluğun, tembelliğin yeri yoktur. Bu hizmet yolunda yürümek için kendinde çare göremeyen var ise yanlış yerde bulunduğunu bilmelidir. Erken emekliliği sosyal güvenlik sistemimizde tasvip etmiyoruz ama siyasette bu yol her vakit için açıktır. Son günlerde emeklilikte yaşa takılanlar başlığı altında yürütülen kampanyanın özünde işte bu uygulama vardır. Bu başlık altında bir de dernek kurulmuş durumda. İşe bak. Bu derneğin başındaki kişinin durumu dahi tek başına sosyal güvenlik sistemimizin nasıl bir felakete itilmeye çalışıldığının en büyük ispatıdır. Bu derneğin başındaki hanımefendi 1992 senesinde sigortalı olarak sosyal güvenlik sistemimize dahil olmuş. Eski sistem devam etseydi 2012 senesinde yani 38 yaşında emekli olacaktı. Sistemdeki aşamalı yaş uygulaması nedeniyle bu hanımefendi 48 yaşında emekli aylığı almaya başlayabilecek. Bu kişi zaten emekli olma hakkını kazanmış durumda yalnızca emekli maaşı için bu yaşı beklemesi gerekiyor.

DÜNYANIN HİÇBİR YERİNDE 38 YAŞINDA EMEKLİLİK DİYE BİR UYGULAMA YOKTUR

Vatansever halkım, dünyanın hiç bir yerinde 38 yaşında emeklilik diye bir uygulama yoktur. Mevcut durumda dahi emeklilik sistemimiz içler acısı bir haldedir. Emeklilikte yaşa takılanlar denilen gruba giren 6,3 milyon kişi bulunuyor. Bu teklifin ülkemize senelik ilave maliyeti 26 milyar lira. Erken emeklilikten faydalanacakların tamamı göz önüne alındığında bu sayı toplamda 750 milyar lirayı buluyor. 

EKONOMİDE, EKONOMİK KURTULUŞ SAVAŞI VERDİĞİMİZ BÖYLE BİR DÖNEMDE …

Ekonomide, hesaplı kurtuluş savaşı verdiğimiz bu şekilde bir dönemde bu şekilde bir yükü milletimizin, ülkemizin sırtına bindirmeye hakkımız var mı? diye milletime sormak istiyorum. Bir taraftan bu şekilde bir dönemde fırsatçılar türedi. Domates, un ekmek, çocuk bezi bunları stokçulukla, şunla bunla fırsata dönüştürerek bir yerden bunlar yapılırken bir yandan da şimdi karşımıza bunlar türedi. Ne yapacak? Erken emekli olacak. Sonra da gidecek kendine göre başka bir işte de çalışmaya devam edecek. Yani çift dikiş. Böyle birşey olamaz. Buna adalet, hak, denmez. Bugün batı dünyası yaşta emekliği tırmandırıyor. 65’in altına eyvallah demiyor. Yukarı doğru çıkarıyor. Ülkeye maliyeti oldukça yüksek de ondan.  İskandinav ülkeleri bile bunun bedelini ödeyemez duruma gelince onlar da emeklilik yaşını yukarı doğru tırmandırmaya çalışıyorlar. Yanlış anlaşılmasın bizim kimsenin hakkında, hukukunda gözümüz yok. 

BU ADIM YA DA KAMPANYA BİR SİYASİ RANTA DÖNÜŞTÜRÜLMEMELİDİR

Emeklilerimiz konusunda en büyük hizmetleri biz getirdik. Bir kesimi memnun etmek adına ülkenin tüm dengelerini bozmaya gönlümüz rıza gösteremez. Bu adım veya kampanya bir siyasi ranta dönüştürülmemelidir. Bu olursa bunun bedeli ülkemize çok ağır olur. Bugün emeklilikte yaşa takılanlar diyerek kampanya yapanların önemli bir bölümü emekli maaşı almaya başladıktan sonra da resmi ya da gayri resmi olarak çalışmayı sürdürecektir. Bir yandan devletten maaş alacak diğer taraftan işlerine güçlerine bakacaklar.  

PARTİLERİ BU GERÇEKLER IŞIĞINDA YENİDEN BİR DURUM DEĞERLENDİRMESİ YAPMAYA DAVET EDİYORUM

Hakikat bu iken göz göre göre  sosyal güvenlik sistemimizi yeni bir batağın, felaketin içine neden sürükleyelim? Meclis’te bunu gündeme getiren partileri bu gerçekler ışığında yeniden bir durum değerlendirmesi yapmaya davet ediyorum. Türkiye geçmişte popülist politikalardan, hesapsız adımlardan çok çekti. Yeniden bu tehlikeli alışkınlığı hortlatmayalım.” 

YENİ YÖNETİM SİSTEMİN İLK BÜTÇESİ YARIN MECLİS’TE

“Yeni yönetim sistemin ilk bütçesinin hazırlıklarını tamamladık. Yarın Meclis’e sunuyoruz” diyen Erdoğan, “Bizi yıkmak için kurulan tuzakları ufak sendelemelerle atlattık ve hedefe yürüyoruz. Yeni ekonomi programımızı, dengeleme, disiplin, değişim temaları çevresinde oluşturduk. Böylece hem bugüne dek ki kayıplarımızı telafi edecek hem de bundan sonraki muhtemel saldırılara karşı güçlü duracak önemli bir yaklaşım geliştirdiğimize inanıyorum. Yeni yönetim sistemin ilk bütçesinin hazırlıklarını tamamladık. Yarın Meclis’e sunuyoruz. Böylece yeni ekonomi politikalarını yaşama geçirmede önemli bir adımı daha atmış olacağız. Bugüne kadar milletimizden hiç bir şeyi saklamadık. Son dönemde de aynı yolu izledik. Böyle dönemler sabır dönemidir. Sabredip zafere ulaşacağız” ifadelerini kullandı. 

 

Favori Sosyal Medya Hesabın Hangisi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.