Zam ve stoklara takip

Zam ve stoklara takip

ABD’de 6 Kasım tarihinde yapılacak kurultay ara seçimlerinde siyaseten zorlanacağı ortaya çıkan Başkan Trump’ın siyaseten başlattığı ticaret savaşlarının getirdiği kur dalgalanmaları içerdeki bazı fırsatçılar tarafından kötüye kullanılmaya başlandı. Girdi maliyeti ve döviz kuru artışından etkilenmemesine karşın bu durumlardan etkileniyormuş gibi hareket eden fırsatçıların artması ilgi çekiyor.

ZAMLARI ŞİKAYET EDİN

Vatandaşlardan gelen yoğun şikayet üstüne Ticaret Bakanlığı önemli bir tedbir aldı. Anlık takibi sıklaştıran bakanlığın denetimlerinin yarısıra belediyelerin denetleme birimleri de ürün ve hizmet fiyatlarında yapılan aşırı artışlar mercek altına almaya başladı. Spekülatif dolar kurunu fırsat bilen kesimlere karşı toplumsal muhalefet oluşmaya başladı. Özellikle stok yaparak ürünlerin piyasada yetersiz kalmasını sağlayanların yurttaşlar tarafından şikayet edilmesi, fırsatçılığın önüne geçmek için büyük önem taşıyor.

DAYANIŞMAYI BOZMAYA ÇALIŞIYORLAR

Döviz kurlarındaki spekülatif artışa karşın yurttaşlar ellerindeki altın ve dövizleri bozdurarak önemli bir dayanışma örneği gösterirken, stokçu ve zamcıların bu dayanışmayı bozmaya çalışması ilgi çekiyor. Başkan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “döviz kurunu, döviz kurşunu şekline dönüştürdüler” tesbitini anımsatan ekonomi kurmayları, tüketiciye sunulan mal ya da hizmetin satış fiyatında haksız artış yapanların da kurlardaki artışı silah gibi kullandığına ilgi çekiyor. Döviz kurundaki artışı gerekçe göstererek ürünlere zam yapanlar, “Aldatıcı” muamelesi görecek. Ticaret Bakanlığı’nın girişimi ile Resmi Gazete’de dün yayımlanan “Ticari Reklam ve Haksız Ticari Uygulamalar Yönetmeliğinde” bir değişiklik yapıldı. Girdi maliyetiyle döviz kuru artışı gibi fiyat değişimlerinden etkilenmemesine rağmen, etkileniyormuş gibi fiyat artışı yapan, tüketiciye sunulan ürünlerin fiyat dengesini bozan uygulamaları kandırıcı ticari uygulamalar kapsamına dahil edildi.

DAVA DA AÇILABİLECEK

Ayrıca tüketici örgütleri ve Ticaret Bakanlığı’nın da Kanuna aykırı bir durumun doğma tehlikesi olan hallerde bunun önlenmesine ya da durdurulmasına ilişkin ihtiyati tedbir kararı alınması ya da hukuka aykırı durumun tesbiti, önlenmesi ya da durdurulması maksadıyla tüketici mahkemelerinde dava açabilecek. Ayrıca Reklam Kurulu, idari müeyyide mekanizmasını işletebilecek. Dava açma hakkı dışında, haksız reklam ve ticari uygulamaları durdurma, düzeltme ve yapanlara idari para cezası verme konularında görevli olduğuna ilgi çekiliyor.

TİCARETİ DURDURULABİLİR

Reklam Kurulu’nun; mal ya da hizmet piyasalarını resen ya da şikayet üstüne; inceleme, düzenleme ve denetleme yapma, denetleme sonucuna göre haksız ticari uygulamaları durdurma yetkisi de var. Türk Ticaret Kanunu uyarınca haksız rekabet özelliğinde bir eylemde bulunan kişi ya da işletmeler; haksız rekabet failleri kapsamında tazminat sorumluluğu dışında belirli hal ve şartlarla hem hürriyeti bağlayıcı ceza hem de adli para cezasıyla cezalandırılır.

Denetimleri sıklaştırdık

Zam spekülatörlerini ve stokçuları uyaran Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, son dönemde dayanışma ruhunun dışında mali piyasalardaki geçici dalgalanmaları fırsat gören, çeşitli ürün ve ürün gruplarında arz-talep dengesiyle uyuşmayan fiyat artışlarına gidildiğine ilgi çekti. Stokçuluk yapanların da dikkatlerden kaçmadığını belirten Pekcan, “Bu konuda Ticaret Bakanlığı olarak, gelişmeleri anlık olarak takip ediyoruz ve piyasanın bozulmasını engelleyici tedbirler almaya devam ediyoruz ve edeceğiz” şeklinde konuştu. Dün İstanbul’da konuşan pekcan, istismarların önüne geçmek için Ticari Reklam ve Haksız Ticari Uygulamalar Yönetmeliği’nde ufak bir değişiklik yaptıklarını ifade etti.

DAYANIŞMA RUHUMUZUN BOZULMASINA İZİN VERMEYİZ

Pekcan, “Girdi maliyetiyle döviz kuru artışı gibi fiyat değişimlerinden etkilenmemesine rağmen, etkileniyormuş gibi fiyat artışı yapan, tüketiciye sunulan ürünlerin fiyat dengesini bozan uygulamaları kandırıcı ticari uygulamalar kapsamına dahil ettik” şeklinde konuştu. Bundan bu şekilde Reklam Kurulu’nca denetimler yapacaklarını, uygulamaların hızla belirlenerek, yaptırımlar uygulanacağını kaydeden Pekcan, şunları ifade etti: “Bu yeni dönemde bakanlığımız politikaları ile uyumlu şekilde Rekabet Kurumu, Tüketicinin Korunması, Piyasa Gözetimi ve Denetimi Kurumuyla Ürün Güvenliği mevzuatları ile daha aktif, daha görünür olacağız. Hepsi hem üreticimizi hem tüketicimizi koruma yönünde hareket edecekler. Dayanışma ruhumuzun bozulmasına müsaade edmeyeceğiz.”

Cahit Saraçoğlu

Favori Sosyal Medya Hesabın Hangisi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.