Yetki belgesi olmadan emlakçı ruhsatı yok

Yetki belgesi olmadan emlakçı ruhsatı yok

5 Haziran’da yayımlanan Taşınmaz Ticareti Hakkında Yönetmelik ile emlak sektöründe faaliyet gösterecek işletmelerin taşıması gereken şartlar belirlendi.

Düzenlemeyle, yönetmeliğin yayım tarihinden sonra 3 ay sonra emlak işletmelerinin taşınmaz ticareti ile iştigal edebilmesi için yetki belgesi alması hükmü getirilmişti. Buna göre, 5 Eylül’den itibaren, işletmenin yetki belgesine sahip olup olmadığı işyeri açma ve çalışma ruhsatı verilmeden önce yetkili idareler tarafından kontrol edilecek. Yetki belgesi olmayan işletmelere ruhsat verilmeyecek.

İşletmeler, yetki belgesi için gereken belgelerle beraber Ticaret Bakanlığı il müdürlüklerine başvuracak. Yetki belgesi, işletmenin bulunduğu yerdeki il müdürlüğü tarafından, oluşturulacak bilgi sistemi üstünden verilip, yenilenip, iptal edilecek. Geçerlilik süresi 5 sene olan yetki belgesi, işletmenin herkes tarafından rahatlıkla görülebilen bir yerine asılacak.

“Kaçak çalışan emlakçılar önlensin”

Türkiye Tüm emlak Müşavirleri Federasyonu (TEMFED) Başkanı Hacı Ali Taylan da konuya ilişkin AA muhabirine yaptığı değerlendirmede, il müdürlüklerinin yetki belgesi vermek için gereken alt yapıyı hazırlaması ve bilgi sistemini kurması gerektiğini ifade etti. Emlak işletmeleri için 5 Eylül’den sonra yetki belgesi zorunluluğunun başladığını aktaran Taylan, yetki belgesi almak için de 30 metrekarelik işletmeye sahip olma, meslek odası kaydı, vergi mükellefi olma ve eğitim gibi şartlar getirildiğini ifade etti. Taylan, mevcut emlak işletmelerinin ise metrekare ve eğitim gibi bazı şartlardan muaf tutulduğunu anımsattı.

Kendilerinin de her önüne gelenin emlakçı olmamasını istediklerine işaret eden Taylan, “Mevcut emlakçılara çeki düzen getirilirken, temel sorun olan bu işi kaçak yapanlara çözüm getirilmiyor. Apartman görevlisi, site yöneticisi, bakkal ve manav da bu işi yapıyor. Her lokanta camında satılık ve kiralık ilanları var. Bunlarla alakalı bir düzenleme ve cezai müeyyide getirilmiyor. Odaya kayıtlı kanuni işlerini yapanların işini zorlaştırırken, kaçak çalışanın ‘ayakçı’ tabir edilenlerin de önüne geçilmeli.” değerlendirmesinde bulundu.

Taylan, alakalı yönetmelikteki bazı hükümlerin değiştirilmesi için bakanlığa başvurduklarını da aktarırken, yalnızca emlak danışmanlığına ait NACE kodu ile kayıtlı işletmelerin bu işi yapmasının sağlanması gerektiğini ifade etti.

Her meslek kolundan kaydı olanların yetki belgesi alabileceğine dikkati çeken Taylan, bu durumun da emlak danışmanlarının sayısını arttıracağına ve haksız rekabet yaratacağına işaret etti.

Favori Sosyal Medya Hesabın Hangisi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.