Yeni Yılda Kredi Kartı Faiz Oranları Düştü Mü ?

Yeni Yılda Kredi Kartı Faiz Oranları Düştü Mü ?

Merkez Bankası kredi kartı faizlerine “ince ayar” getirdi. 

1 Ocak 2017 itibariyle akdi faiz oranı yüzde 1.84 düzeyine çekildi.

Merkez Bankası Başkanı Murat Çetinkaya, 2006’da yüzde 5.75 olarak belirlenen âzâmi akdi faiz oranının yüzde 1.84’e düşürüldüğünü belirterek, “Bu oran, bankacılık sektörünün uygulayabileceği âzâmi oranı ifade ediyor. Bankalar bu orandan daha düşük bir oran uygulayabilecek” dedi.

Çetinkaya, kısa vadeli kredi ihtiyaçlarının kredi kartı yerine tüketici kredileri yolu ile karşılanması mesajını verdi. Merkez Bankası Başkanı Çetinkaya, yeni yönteme göre kredi kartı âzâmi faiz oranlarının ihtiyaç kredisi faiz oranlarıyla kredi kartlarının taşıdığı ilave ve tehlikeler, maliyetler dikkate alınarak belirleneceğini bildirdi.

Kredi kartı işlemlerinde uygulanacak aylık âzâmi akdi faiz oranları 1 Ocak itibarıyla Türk lirası için yüzde 1.84, yabancı para için yüzde 1.47, aylık âzâmi gecikme faiz oranları da Türk Lirası için yüzde 2.34, yabancı para için yüzde 1.97 olarak belirlendi.

Yüksek kredi kartı faizlerinin tüketici ve reel sektörü olumsuz etkilediğine yönelik eleştiriler Meclis gündemine de taşındı. Çetinkaya, faiz oranlarına ilişkin soru önergesinde Merkez Bankası’nın belirlediği faiz oranlarının da yüksek olduğuna yönelik eleştirilere cevap verdi.

Çetinkaya, bankaların kredi kartlarına uyguladıkları faiz oranlarının büyük farklılıklar göstermesi, bazı bankaların sektör ortalamalarının oldukça üstünde faiz uygulamalarının önüne geçilmesi ve uygun düzeylerde faiz oluşumuna ortam hazırlanması maksadıyla 1 Mart 2006’da yapılan düzenlemeye ilgi çekti.

Banka Kartları ve Kredi Kartları Kanunu’nda yapılan düzenlemeyle kredi kartı işlemlerinde uygulanacak âzâmi akdi ve gecikme faiz oranlarının Merkez Bankası’nca belirlenmesi ve belirlenen oranların üç ayda bir açıklanması hükmü getirildiğini anımsattı.

 

Favori Sosyal Medya Hesabın Hangisi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.