Yaz okullarının kişi başı haftalık ücreti 500 lira

Tatilini değerlendirmek isteyen talebelere, sportif ve kültürel etkinliklerden sosyal faaliyetlere geniş bir yelpazede alternatif sunulan yaz okullarının ücretleri, eğitim programının içeriği ve süresine göre haftalık ortalama 500 lirayı buluyor.Yaz okullarının haftalık ücreti 500 lira

Yaz tatilini değerlendirmek isteyen talebelere, sportif ve kültürel etkinliklerden sosyal faaliyetlere geniş bir yelpazede alternatif sunulan yaz okullarının ücretleri, eğitim programının içeriği ve süresine göre haftalık ortalama 500 lirayı buluyor. 

Öğrenciler, yaklaşık 3 ay sürecek yaz tatiline “merhaba” derken, aileler de çocuklarının tatili verimli geçirmeleri için yaz okullarının kapılarını çalmaya başladı.

AA muhabirinin derlediği bilgilere göre, aileler çocukların kabiliyet ve ihtiyaçlarına göre, sportif ve kültürel etkinliklerden sosyal faaliyetlere çeşitli programların uygulandığı yaz okullarını tercih ediyor. Bu okulların ücretleri de eğitim programının içeriği ve süresine göre haftalık ortalama 500 lirayı buluyor.

Bu kurslarda, yüzmeden futbola spor derslerinin yanı sıra, kültürel ve sosyal etkinliklere de yer veriliyor. Kursların bazılarında ücrete servis ve öğle yemeği dahil edilirken, bu hizmetler için ayrıca ücret ödemek de gerekebiliyor.

Ücretler derslerin içerik ve saatine göre değişiklik gösterse de hafta içi, tam gün hizmet veren bir kurs için haftalık 500 lirayı gözden çıkarmak gerekiyor.

Ücretsiz kurslar da var

Gençlik hizmetleri ve spor il müdürlükleriyle belediyelerin haftanın 3 günü hizmet veren bedava yaz kursları da bulunuyor. Kurslar, basketbol, voleybol, futbol, tenis, atletizm gibi farklı spor dallarında 2 ay boyunca devam ediyor. Yüzme kurslarından ise aylık 130 lira talep ediliyor.

“Yaz spor okulları katma değer oluşturuyor”

Fırat Üniversitesi Spor Yöneticiliği Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Sebahattin Devecioğlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, eğitimin, okul dışında sosyal, kültürel ve sportif faaliyetleri de kapsaması gerektiğini ifade etti.

Devecioğlu, “Tüm dünyada çocukların ve gençlerin sağlıklı gelişimine katkı sağlamak maksadıyla devlet, özel sektör ve sivil toplum kurumları çeşitli yatırımlar, projeler, faaliyetler ve organizasyonlar geliştiriyor. Bu faaliyetlerin en önemlilerinden bir tanesi de yaz spor okulları ve gençlik kamplarıdır.” dedi.

Ulusal ve uluslar arası düzeyde yapılan bu organizasyonların sayısının giderek arttığını belirten Devecioğlu, yaz spor okulları ve kamplarının markalaşarak gelişmekte olduğunu ifade etti.

Devecioğlu, girişimciler, yatırımcılar ve spor kluplerinin düzenledikleri yaz spor okulları ve kamplarından önemli gelir elde ettiklerine işaret ederek “Kamplara katılan çocuk ve gençler belli bir ücret ödemekte, ulaşım, konaklama, besin ve malzeme kalemlerinden oluşan bir ekonomi bahis konusu olmakta. Yaz spor okulları ve kampları sosyal, kültürel ve sportif manada önemli bir toplumsal kıymetin oluşmasında katkı sağlamakla beraber ekonomik manada bir katma değer oluşturarak isdihdam sağlamaktadır.” değerlendirmesinde bulundu.

Favori Sosyal Medya Hesabın Hangisi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.