Yavuz Sultan Selim Köprüsü Sigortalandı !

Yavuz Sultan Selim Köprüsü Sigortalandı !

Yapımı büyük atışmalara neden olan, çevreci örgütlerin orman kıyımı nedeniyle engellemeye çalıştığı ve uzun süre protesto gösterilerine hedef olan Yavuz Sultan Selim Köprüsü artık sigortalandı.

Değeri minimum 3 milyar dolar olarak hesaplanan Yavuz Sultan Selim Köprüsü; dünyaca ünlü sigorta şirketleri JLT Sigorta ve Reasürans Brokerliği tarafından yangın ve terör eylemlerine karşı sigortalandı.

JLT Sigorta ve Reasürans Brokerliği tarafından yapılan açıklamada; köprüyü sigortalamak adına fon arayışına girişildiğinde, tahmin edilenin iki katı seviyesinde fon bulunduğu belirtildi. Köprünün özellikleri ve vizyon projesi olması hesabı ile hemen herkesin bu projenin içerisinde yer almak istediği belirtildi. Söz konusu sigorta sözleşmesinin bir sene olarak düzenlendiği ve sözleşmenin her sene yenileneceği belirtildi. Değeri 3 milyar doların üstünde hesaplanan Yavuz Sultan Selim Köprüsü’nün sigorta bedeliyse açıklanmadı.

Boğazdaki köprülerden tek sigortalı köprü olarak ön plana çıkan Yavuz Sultan Selim Köprüsü, genişliği ve üstünden raylı sistem geçmesiyle de ülkemiz adına ilk konumunda. Böyle devasa bir yatırımın sigortalanması yatırım için harcanan meblağı garanti altına almasıyla birlikte, sigortacılık sektörüne de önemli bir katkı sağladı. Zira ülkemiz sigortacılık sektörünün tahmini büyüklüğü 33 milyar dolar düzeyinde hesaplanıyor. 3 miyar doları aşan kıymeti ile sektöre dahil olan Yavuz Sultan Selim Köprüsü, sigortacılık sektörünün yüzde 10 büyümesini tek başına sağlamış durumda.

Jeopolitik olarak problemli bir coğrafyada bulunan ülkemizin böylesi büyüklükteki yatırımlarının sigortalanması fikri yurttaşın yüreğine su serperken; bahis konusu projelere kredi ve finansman desteği sağlayan bankaların ve bankacılık sektörünün de içini rahatlatıyor. Zira yatırımların inşasında bankacılık sektörü sağladığı likiditeyle önemli bir paya sahip durumda.

Favori Sosyal Medya Hesabın Hangisi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.