Yatırım Miktarı Beklenen Seviyede Değil

Yatırım Miktarı Beklenen Seviyede Değil

 

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek Anadolu Aslanları İşadamları Derneği (ASKON)’un düzenlediği “Türkiye Ekonomisi ve Güncel Gelişmeler” konulu toplantıda hesaplı gündeme dair değerlendirmelerde bulundu. Mehmet Şimşek global krizin arkasından ekonomide bol ve ucuz para olduğunu dile getirerek “inanılmaz bir parasal gelişme var.” dedi.

Şimşek OECD (Ekonomik Kalkınma ve İşbirliği Örgütü) ülkelerinin milli gelirlerinin yüzde 116’sı kadar borçlu olduğunu belirterek, bu borcun dünya ekonomisinin yüzde 225’i kadar olduğuna ilgi çekti. Bu borcun ödenebilmesi için satış ve büyümenin olması gerektiğini bildirdi.

Küresel Ekonominin Geleceği Sıkıntılı!

Başbakan Yardımcısı Şimşek konuşmasında global ekonomide yatırımların yetersiz olduğuna da değindi. Dünya ölçeğinde faizlerin düşük olmasına karşın yatırımların yetersiz olduğunu dile getiren Şimşek yatırımları arttırmanın yolunun hesaplı reformlar olduğuna ilgi çekti. Lakin güncel hesaplı durumun korumacılığı da beraberinde barındırdığı ve bunun da reforma müsaade edmediğini ifade etti. Türkiye ekonomisinin de bu resimden ayrı düşülmemesi gerektiğini söyleyen Şimşek, Türkiye’nin global vakaların merkezinde bulunduğunun altını çizdi.

Türkiye’nin en fazla göç alan ülkelerden biri olduğunu, terör sorunları ile karşı karşıya kaldığını ayrıca jeopolitik sıkıntılarla uğraştığını dile getiren Şimşek, çevredeki birçok devletin öz benliğini yitirdiğini vurguladı. Tüm bunlar göz önüne alındığında global ekonominin hızlanmasının mümkün görünmediğini, yavaşlamaya devam edeceğini belirten Mehmet Şimşek; bu dönemin global hesaplı yatırımların ivmesinin en düşük olduğu dönem olduğunu ifade etti. Şimşek 2015 yılının en fazla ekonomik reform yapılması gereken dönem olduğunu, fakat tüm dünyanın reform konusunda başarısızlık yaşadığını ifade etti.

Favori Sosyal Medya Hesabın Hangisi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.