Vatandaşlık satan ülkeler

Vatandaşlık satan ülkeler

Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü (OECD), yatırım karşılığı yurttaşlık ya da oturum izni sağlayarak vergi kaçakçılığı ile mücadelede uluslar arası çabaları tehdit eden ülkelerin listesini açıkladı.

Yatırım karşılığı yurttaşlık ve oturum izni vermeye yönelik 100 ülkenin çeşitli programlarının incelendiği OECD çalışması yayımlandı.

21 ülke yer alıyor

Vergi kaçakçılığına karşı yüksek riske sahip uygulamalar bulunan ülkelerin belirlendiği çalışmada, Avrupa Birliği (AB) üyesi Malta ve Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’nin de (GKRY) yer aldığı 21 ülke belirlendi.

Çalışmada, Antigua ve Barbuda, Bahamalar, Bahreyn, Barbados, Kolombiya, Dominika, Grenada, Malezya, Mauritius, Monako, Montserrat, Panama, Katar, Saint Kitts ve Nevis, Saint Lucia, Seyşeller, Turks ve Caicos Adaları, Birleşik Arap Emirlikleri, Vanuatu‘nun çeşitli yatırım karşılığı oturum ve yurttaşlık programlarının suistimale açık olduğu kaydedildi.

Vergi kaçakçılığı için suistimal edilebilir

Söz konusu ülkelerdeki yurttaşlık ve oturum izni sağlayan programların, mal varlıklarının gizlenmesinde ve vergi kaçakçılığında kullanılabileceğine dikkati çekilen çalışmada, bazı ülkelerdeki uygulamaların o ülkede önemli bir müddet yaşanmamasına karşın düşük vergi ödeme olanağı sağladığı belirtildi.

Favori Sosyal Medya Hesabın Hangisi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.