Vadeye tavan uygulaması piyasayı rahatlatır

Vadeye tavan uygulaması piyasayı rahatlatır

Seçimlerin tamamlanması ve oluşan siyasi istikrar piyasaları rahatlattı. Ancak seçim öncesi bozulan ödeme dengeleri ve rekor seviyelere ulaşan vadeler, başta esnaf ve KOBİ’ler olmak üzere bir çok kesimi zorluyor. Günlük süte dahi 180 gün vade uygulandığını ifade eden üreticiler, yeni oluşacak hükümetten bu soruna acil çözüm bekliyor.

15 KEZ DOLAŞAN ÇEK VAR

Türk Ticaret Kanunu’nda daha önce bulunan lakin 5 sene önce Yargıtay kararıyla kaldırılan tavan uygulamasının geri gelmesini isteyen KOBİ’ler, “12 ay sonrasına çek kesen alıcılar var. Piyasalar kilitlendi. Eğer vadelere kısıtlama getirilirse piyasalar rahatlar” görüşünde. Uzun vadelerin ekonomideki bir başka sıkıntısıysa çeklerin elden ele dolaşımının artması olduğu ifade ediliyor. Uzun vadeli bir çek 15’ten fazla el değiştiriyor ve hayali bir ticarete dönüşüyor. Avrupa Birliği ülkelerinde de ticari faaliyetlerin tamamında vade kısıtlaması bulunuyor. Piyasaların beklentisi sektörüne göre 60 ila 90 gün arasında tavan uygulaması olması yönünde. Türkiye’nin dev markaları ve perakende zincirleri artan faiz oranlarını fırsata çevirmek maksadıyla üreticilere olan ödemelerini çok uzun vadelere yaymaya başladı. Faiz oranlarının artmasıyla birlikte bir çok sektörde vadeler 2 ay ötelendi.

PARAYI FAİZDE TUTUYORLAR

Piyasa oyuncularının verdiği bilgiye göre, bugün sayıları 20 bini bulan zincir marketlerde hızlı tüketim grubu olan süt ürünlerinde en çok 55 gün olan vade son aylarda 180 güne dayandı. Bu ürünlerde raf devir hızının azami 10 gün olduğu ve hızlı tahsilat avantajının bulunduğunu ifade eden üreticiler, kriz bahanesi ile ötelenen ödemelerin arkaplanında, yüksek faiz getirisi ve dövizde pozisyonlarının güncellenmesinin yattığını ifade ediyor.

MOBİLYADA 12 AYA ÇIKTI

Ödeme dengesinin bozulmasına neden olan vade sorunundan en çok etkilenen sektörlerden bir tanesi de mobilya oldu. Vade ve finans hareketlerinin sektörü yakından ilgilendirdiğine ilgi çeken sektör temsilcileri, “Mobilyacılar ortalama 12 ay vadeli çeklerle satış yapıyor. Bu durum imalattan kopmalara neden oluyor” dedi.

İLGİLİ MADDE GERİ GELSİN

Konu ile ilgili beklentiyse Türk Ticaret Kanunu’nun Yargıtay kararıyla bozulan 1530’uncu maddesindeki düzenlemelerin geri gelmesi. Bu madde alacakları korumak maksadıyla ticari ilişkilerde ödeme sürelerini 60 ila 90 gün ile sınırlıyordu

 

Favori Sosyal Medya Hesabın Hangisi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.