Ünlü yatırımcı: Türkiye’ye gidin, TL alın

Ünlü yatırımcı: Türkiye'ye gidin, TL alın

Piyasaların tamamiyle seçim rüzgarına kapıldığı Türkiye’de olumlu havalar esmeye başladı. 25 Haziran sonrasında düşüş yaşayan kur aynı günün akşamında lira karşısında kayıplarını geri alsa da, dün 4.70 lira olan dolar sert düşüşle 4.60 seviyelerine kadar inerken, euro da 4.51’den 4.40 seviyelerini gördü. Yabancı yatırımcılar ve değerlendirme kurumları da Türkiye piyasaları için olumlu mesajlar vermeye başladı. Mobius Capital Partners’ın kurucusu Mark Mobius “Türk Lirası ucuz, alım öneriyorum” şeklinde konuştu. Mobius, gelişen ülkelerin ortalama büyümesinin de % 5 olarak beklendiğini ifade etti. Türk lirasında son dönemde yaşanan düşüşü müşterilerinin kendisine sorduğunu aktaran Mobius, TL’ye ilişkin kötümser olmadığını ifade etti. Mobius “Euro ya da dolarınız var ise hala varlık alabilirsiniz, yatırım yapabilirsiniz. Hala para kazanabilirsiniz. Zayıf para birimi her vakit kötü birşey olmak zorunda değil” şeklinde konuştu. Mobius “Pek çok insan Afrika’nın arka planda olduğunu sanıyor. Ancak Afrika’da bir çok ülke inanılmaz gelecek vadediyor. Özellikle gelişme olasılığı bulunan ülkeler sıralamasında ilk 10 ülkenin 5’inin Afrika ülkesi olduğunu görüyoruz” bilgilerini verdi. Alibaba.com’un günde 25 milyar dolarlık satış rakamına ulaştığı bir dünyada iş yapış türlerinin web üstünden yürüdüğünü anımsatan Mobius, teknolojinin ucuzladığını ifade etti. Günümüzde Hindistan’da 25 dolara akıllı cep telefonu satıldığını aktaran Mobius, enformasyon trafiğinin baş döndürücü hızda olduğunu anımsattı.

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Japan Credit Rating Agency (JCR), 24 Haziran’da yapılan Cumhurbaşkanlığı ve 27. Dönem Milletvekili Seçimleri’ne ilişkin değerlendirmelerinin yer aldığı açıklama, kuruluşun resmi web sitesinde yayımlandı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın seçimlerdeki başarısının, AK Parti’nin siyasi tabanını daha fazla kuvvetlendirmesinin beklendiği belirtilerek, şunlar kaydedildi: “Türkiye’de seçimler sonrasında iç siyaset üzerinde azalan belirsizlik, kredi notu açısından pozitif. Diğer taraftan, JCR olarak, enflasyon oranı ve cari açık gibi süregelen temel makroekonomik istatistiklere ilişkin Eylül 2017 sonundaki Orta Vadeli Program’da (OVP) öngörülen dengesizlikleri düzeltmeye yönelik tedbirlerin planlandığı gibi devam etmediğine işaret ediyoruz. JCR, yeni Erdoğan yönetiminin makroekonomik dengesizliklerin düzeltilmesine yönelik yapısal reformlara yoğunlaşıp yoğunlaşmayacağını ve OVP’de belirlenen hedeflere ulaşılıp ulaşılmayacağını izlemeye devam edecek.”

KREDİ NOTUNA POLİTİKA YÖN VERECEK

Kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s Türkiye’deki seçimlerin arkasından kredi profilini makro politikaların yönlendireceğini açıkladı. Kurum tarafından yapılan açıklamada “Türkiye’nin kredi notu için devam eden gözden geçirmede, hükümetin sürdürülebilir büyüme sağlayacak ve mali gücü koruyacak politikalar uygulama niyetine ve kapasitesine yoğunlaşılacak” dendi. Mart ayındaki yerel seçimlerin, reformların ertelenmesine neden olabileceğine ilgi çekildi. Moody’s 2 Haziran’da Türkiye’nin “Ba2” düzeyindeki kredi notunu, gelecek dönemdeki makroekonomik politikalara yönelik belirsizlik gerekçesi ile izlemeye almıştı.

ISINAN EKONOMİ SOĞUYACAK

Rabobank Gelişen Piyasalar FX Stratejisti Piotr Matys lirada en kötüsünün atlatılmış olabileceğini, TL varlıklarına ilgi olabileceğini ifade etti. Matys seçim sonrası siyasi belirsizliğin azalacağına dair inanç oluştuğunu, bu nedenle piyasanın sonuçlara ilk tepkisinin olumlu olduğunu ifade etti. Yabancı yatırımcı için yapısal reformların yaşami önem taşıdığını ifade eden Matys “Bundan sonra reformlara yoğunlaşılıp yoğunlaşılmayacağı izlenecek. Sıkı para politikasını devam edip ettirmeyeceği ve gerektiğinde faizi arttırıp arttırmayacağı da takip edilecek” şeklinde konuştu. Matys “Aşırı ısınmış ekonomi biraz soğutulabilir ve TCMB enflasyonun kontrolünü sağlarsa kısa vadede TL varlıklarına sermaye girişi görebiliriz” şeklinde konuştu. TL konusunda ‘ihtiyatlı iyimser’ olduğunu ve liranın gelecek aylarda daha stabil olmasını beklediğini söyleyen Matys “Ekonomi biraz olsun soğuyacak, bu da enflasyonu düşürecek inancındayım. TL nispetle ucuz. TL varlıklar da nispetle cazip. Tahvil ve hisse senetlerine kısa vadede spekülatif sermaye girişleri olabilir” yorumunu yaptı.

YATIRIMCININ İLGİSİNİ TEKRAR KAZANDI

Garanti Bankası’nın en büyük hissedarı İspanyol banka Banco Bilbao Vizcaya Argentaria’nın (BBVA) CFO’su Jaime Saenz de Tejada yayımlanan röportajında “Meksika’da ve Türkiye’deki mükemmel bilanço sonuçlarımız seçim takvimiyle birlikte gölgelendi. Belirsizlikler yatırımcıları dikkatli davranmaya itti” şeklinde konuştu. Saenz de Tejada, bilanço sonuçlarının çok iyi gelmesi ile Türkiye ve Meksika’da bankasının yatırımcı ilgisini yeniden kazanacağını açıkladı. “ABD’de katlanan büyümemizi yükselen faizler ve artan verimlilik sürüklüyor” diyen BBVA CFO’su “İspanya’da gayri menkul portföyüne bağlı daralan zararlar, gerçek potansiyelimizi göstermemize müsaade ediyor” şeklinde konuştu.

Favori Sosyal Medya Hesabın Hangisi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.