Türkiye’nin En Değerli Markası THY

       Yapılan araştırmaya göre, 2 milyar doları aşan kıymetiyle Türkiye’nin en kıymetli markası Türk Hava Yolları oldu.Türkiye'nin en kıymetli markası THY

Uluslararası marka değerlendirme kuruluşu Brand Finance’in araştırmasına göre, 2 milyar 42 milyon dolarlık kıymetiyle “Türkiye’nin en kıymetli markası” Türk Hava Yolları (THY) oldu.

Brand Finance tarafından “Türkiye’nin En Değerli Markaları-Turkey 100” çalışmasının 11’incisini tamamlandı.

Listede ilk sırayı 2 milyar 42 milyon dolarlık marka kıymetiyle THY alırken, onu 1 milyar 907 milyon dolarlık marka kıymetiyle geçen senenin şampiyonu Türk Telekom takip etti.

Listede üçüncü sırayıysa 1,8 milyar dolarlık marka kıymeti ile Turkcell alırken, Akbank 1 milyar 649 milyon dolarlık marka kıymetiyle 4’üncü, Garanti Bankası 1 milyar 584 milyon dolarlık kıymetiyle 5’inci sıraya yerleşti.

Söz konusu dönemde Ziraat Bankasının marka kıymeti yüzde 9’luk artışla 1 milyar 432 milyon dolara ulaştı ve kurum 6’ncı sıradaki yerini korudu. Ziraat Bankasını, 1 milyar 334 milyon dolar ile İş Bankası, 1 milyar 258 milyon dolar ile Arçelik, 937 milyon dolarla Yapı Kredi, 878 milyon dolarla Ford Otosan takip etti.

En kıymetli 100 markanın toplam kıymeti 27,5 milyar dolar

Çalışmaya göre, Türkiye’nin en kıymetli yüz markasının toplam kıymeti 27,5 milyar dolar oldu.

Listeye bu sene muhtelif iş kollarından 6 yeni marka dahil olurken, Kütahya Porselen 87, Çelebi Hava Servisi 93, Ray Sigorta 96, Karel Elektronik 97, Ege Profil 98, Lokman Hekim 100. sıradan listeye girdi.

İlk 100’de yer alan markaların değerlerinde en yüksek artış % 91 ile ASELSAN’da oldu. Şirket bu artışla 34. sıradan 28. sıraya yükseldi. Söz konusu dönemde marka kıymetinde en yüksek düşüş ise % 53 ile Karsan Otomotiv’de oldu. Şirket bu düşüşle 56. sıradan 75. sıraya geriledi.

Futbol klupleri arasında Beşiktaş birinci

Dünyanın en kıymetli 50 futbol kulübü listesine giremeyen Türk kluplerine bakıldığında ülke sıralamasında Beşiktaş 121 milyon dolarlık marka kıymeti ile birinci sırada yer aldı.

Türkiye’nin en kıymetli markaları arasında 40. sırada bulunan Beşiktaş’ı, 102 milyon dolarlık marka kıymeti ile Fenerbahçe, 74 milyon dolar ile Galatasaray, 33 milyon dolar ile Trabzonspor izledi.

“Türkiye ürettiklerini kıymetli kılmakta güçlük çeken bir ülke”

Brand Finance Türkiye Direktörü Muhterem İlgüner,  Türkiye’nin uzun zamandır cari açık ile mücadele ettiğine dikkati çekerek, katma kıymetli ürün ve hizmet ihtiyacının önemine işaret etti.

İlgüner, Türkiye’nin üretmesini bilen lakin bunları kıymetli kılmakta güçlük çeken bir ülke olduğunu ifade ederek, bunun temel sebebinin, kısa dönemli fiziksel varlıklara bağlı düşünce sisteminin, uzun dönemli stratejik ve fiziksel varlıklara bağlı olmayan sistemden daha fazla benimsenmesi olduğunu kaydetti.

Katma kıymetli ürün ve hizmet dendiğinde akla ilk gelen ileri teknoloji ürünleri olduğunu anlatan İlgüner, şunları ifade etti:

“Türkiye kısa dönemde bunlara erişmekte zorluk çekiyor. Belki de mevcut ve rakipsiz yetenek ve varlıklarını önce kıymetli hale getirmek hem daha kısa sürede mümkün olacak hem de o süre içinde teknoloji alanında rekabet için gereken beşeri ve teknik donanıma sahip olmak kolaylaşacaktır. Küresel yarışta geride kalma kaygısıyla basamakların teker teker değil ikişer üçer aşılmak istenmesi bilgi ve deneyim süreçlerini riske sokmaktadır. Ürün ve hizmetlere değer kazandırabilme yeteneği, önce kıymeti oluşturan unsurları sağlıklı bir şekilde belirlemek ve bunların hem bireysel hem de kurumsal alanda öncelikler olarak kabulüyle mümkün olabilecektir. Böylelikle Türk markaları dünya marka kıymetinde daha üst sıralara çıkabilecektir.”

Favori Sosyal Medya Hesabın Hangisi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.