Türkiye’den ABD’ye vergi misillemesi

Türkiye'den ABD'ye vergi misillemesi

ABD Başkanı Donald Trump’ın 8 Mart’ta ulusal güvenlik gerekçesi ile fitilini ateşlediği, ‘ticaret savaşı’na dahil olan Türkiye tarife değiştirdi. Türkiye’nin 22 Mayıs’ta Dünya Ticaret Örgütü’ne (DTÖ) ilettiği, 21 Haziran’da uygulanmaya başlanan tarifede otomobil, viski, kuruyemiş, pirinç ve işlenmemiş tütünde ek vergi oranı arttırıldı, kömür ve PCV ürünlerindeyse düşürüldü. Bakanlar Kurulu’nun dün Resmi Gazete’de yayınlanan kararı ile otomobilde daha önce % 35 olarak açıklanan ek vergi oranı yüzde 60’a çıkarken, viski gibi alkollü içeceklerde yüzde 40’tan 70’e, pirinçte yüzde 20’den 25’e, kuruyemişte yüzde 5’ten 10’a, tütündeyse yüzde 25’ten 30’a yükseltildi. Boykot gibi değişiklik, misillemenin tesirini arttırmak için yapıldı. Ek vergiler sebebiyle ürünler zamlanacak. Avrupa Birliği de, Trump’ın en fazla oy aldığı bölgelerde üretilen viskiye vergi getirmişti. Artışla alkollü içeceklerden alınacak ek vergi 8.3 milyon dolardan 14.6 milyon dolara çıkacak, otomobillerden alınacak ek vergi 22 milyon dolar artacak, kuruyemişten alınacak vergi ikiye katlanacak.

TUTAR 466 BİN DOLAR AZALDI

Türkiye, ABD’nin ithal demir-çelikte yüzde 25, alüminyumda % 10 ek gümrük vergisi uygulamasına 21 Haziran’dan sonra 22 ürünle cevap vermişti. 2017’de dış alım tutarı yaklaşık 1.8 milyar dolar olan ürünlerden 266 milyon dolar ek vergi alınması hedefleniyor. Bu sayı ABD’nin uyguladığı vergiye eşit. Öte yandan oran değişikliği ile elde edilecek ek gelir 466 bin dolar azalarak 266 milyon 70 bin dolara indi.

BAZI ÜLKELERE MUAFİYET TANINDI

ABD, 23 Mart itibariyle ithal çeliğe % 25 ve alüminyuma % 10 gümrük tarifesi uygulamaya başlamıştı. Avrupa Birliği, Kanada, Meksika ve Hindistan’a 1 Haziran’a kadar tanınmış geçici muafiyet ise bu tarihten sonra kaldırılmıştı. Arjantin, Brezilya, Avustralya ve Güney Kore’ye kalıcı muafiyet tanınmıştı. Türkiye de ABD’nin önlemlerinden muaf tutulmak için girişim başlatmış, lakin çabalar sonuçsuz kalmıştı.

ABD’den ithal edilen otomobile %60 ek vergi getirildi

Viskide vergi oranı % 70’e yükseltildi.

Pirinçte ek vergi yüzde 25 olacak.

ABD’DEN YILDA 12 MİLYAR DOLARLIK İTHALAT YAPIYORUZ

Türkiye ABD’den 2017 yılı itibariyle toplam 12 milyar dolarlık dış alım yaptı.

Favori Sosyal Medya Hesabın Hangisi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.