Türkiye’de estetik pazarının büyüklüğü 2 milyar dolar

Türkiye'de estetik pazarının büyüklüğü 2 milyar dolar

Bakımlı, güzel ve genç görünmek için harcanan para her geçen sene artarken, Türkiye’deki güzellik, estetik ekonomisinin büyüklüğünün yaklaşık 2 milyar dolar olduğu bildirildi.

Bahçeşehir Üniversitesi Tıp Fakültesi Deri ve Zührevi Hastalıklar Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Zehra Aşiran Serdar, Türk Dermatoloji Derneği 27. Ulusal Kongresinde  yaptığı açıklamada, bakımlı ve genç görünmenin, zamanında tedbir alarak yaşlanmayı geciktirmenin zamanımızda kadın erkek herkesi peşinden koşturan bir trend haline geldiğini ifade etti.

Kozmetik, estetik sektörünün giderek büyüdüğüne işaret eden Serdar, “Bu konuda net bir bilgiye sahip değiliz ama son yapılan araştırmalara göre Türkiye’de güzellik, estetik ekonomisinin büyüklüğü 2 milyar dolar. Sektör yılda ortalama % 10 büyüyor. Türkiye bu konuda dünyada ilk 10 ülkenin içine giriyor. Sektörün gelecek yıllarda da büyümeye devam edeceğini düşünüyoruz.” dedi.

İnsanların artık ameliyat olup 10 gün istirahat etmek istemediğini ifade eden Serdar, “İnsanlar artık ameliyat olmak istemiyor, işlemi yaptırdıktan hemen sonra gündelik yaşamlarına devam etmek istiyorlar. Bu nedenle sektör daha çok, cerrahi işlem içermeyen, sızısız, acısız işlemlere kaydı.” değerlendirmesini yaptı.

Güzellik işlemlerinin başında botulinum toxin, dolgu, mezoterapi, PRP gibi uygulamaları olduğunu anlatan Serdar, bunları saç ekimi, burun estetiği, lazer ve diğer plastik uygulamaların takip ettiğini ifade etti.

Erkeklerin oranı yüzde 30

Estetik, kozmetik uygulamalara erkeklerin de ilgisinin giderek arttığına dikkati çeken Serdar, “Net oranla belli olmamakla beraber pazar içerisinde erkeklerin payı % 30 gibi. Güzellik, estetik uygulamalar için gelen her 100 kişiden 70’i bayan, 30’u erkek. Ben bu konuda çok seviniyorum, erkeklerin de kendilerine bakmaları sevindirici.” dedi.

Serdar, erkeklerin daha çok epilasyon ve saç dökülmesi için para harcadığını vurguladı.

Estetik, kozmetik uygulamaların oldukça önemli uygulamalar olduğunu ve uygulama öncesi kesinlikle dermatolog tarafından sorunun belirlenmesi gerektiğini ifade eden Serdar, şu şekilde konuştu:

“Hastanın ne istediği önemli, sizi rahatsız eden ne, nerden memnun değilsiniz? Fakat her gelene her istediğini yapmak da yanlış, orada kesinlikle dermatoloğun karar vermesi gerekiyor. Belki yaptırmak istediğiniz uygulama sizin deri yapınıza uygun değil, bu nedenle dermatoloğa kesinlikle başvurulması gerekiyor. Merdiven altı işlemler çok tehlikeli. Artık kuaförlerde, güzellik salonlarında, ayrıca evlerde bile dolgu, mezoterapi, PRP gibi uygulamaların yapıldığını duyuyoruz. Bu çok tehlikeli. Hijyen oldukça önemli, lütfen derinize sahip çıkın ve derinizi dermatologlara emanet edin.”

Favori Sosyal Medya Hesabın Hangisi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.