Türkiye Fındık Satışında İlerliyor !

Türkiye Fındık Satışında İlerliyor !

Karadeniz Fındık ve Mamulleri İhracatçıları Birliği (KFMİB) Yönetim Kurulu Başkanı Edip Sevinç, Türkiye’nin geçen sene ihracat ettiği iç fındık miktarının 227 bin 556 ton olduğunu belirterek, “Karşılığındaysa 1 milyar 981 milyon dolar gelir elde edildi.” şeklinde konuştu.

Türkiye’nin 2015 senesinde 240 bin 137 ton fındık ihracatı gerçekleştirdiğini vurgulayan Sevinç, evvelki sene yapılan ihracat karşılığındaysa 2 milyar 827 milyon dolar gelir elde edildiğini anımsattı.

Sevinç, 2015 senesinde fındık fiyatlarında yaşanan artış sebebiyle elde edilen döviz miktarının hayli yüksek gerçekleştiğini kaydetti.

Edip Sevinç, 2016 senesinde ihracatın önemli kısmının geçen yıllarda olduğu gibi Almanya, İtalya ve Fransa’ya yapıldığı belirterek, şunları ifade etti:

“Türkiye’de ‘yeşil altın’ olarak da bilinen fındık, geçen yıllarda olduğu gibi 2016 senesinde da ihraç edildiği 120 ülkede sofraları süslemeye devam ediyor. İhracatın büyük bölümü gene Avrupa ülkelerine yapıldı. Bu ülkelerin başında Almanya, İtalya, Fransa geliyor. Bu ülkeleri Kanada, Polonya, İsviçre, Avusturya, Hollanda, Belçika ve İngiltere takip ediyor. Avrupa ülkelerinin yanı sıra AB dışındaki ülkelere ve deniz aşırı ülkelere fındık ihracatı gerçekleşti. Hedefimiz fındık ihracatının yapıldığı ülke sayısını daha da arttırmak. Bu konuda Fındık Tanıtım Grubu’nun çalışmaları sürüyor.”

Sevinç, 1 Eylül 2016’da başlayan 2016-2017 ihracat dönemindeyse 4 aylık sürecin geride kaldığını anımsatarak, “Bu ihracat döneminin ilk 4 aylık sürecindeyse Türkiye olarak 92 bin 792 ton iç fındık ihracat ettik. Karşılığındaysa 826 milyon dolar döviz girdisi sağladık.” açıklamasında bulundu.

2016-2017 dönemi ihracat hedeflerinin en başlarda 270 bin ton olduğunu lakin daha sonra bu beklentinin düştüğünü kaydeden Sevinç, “Bizim beklentimiz 2016-2017 ihracat sezonunda 220 bin ton civarında ihracat yapılması yönünde çünkü şu anda oluşan sayılar buna işaret ediyor.” şeklinde konuştu.

Favori Sosyal Medya Hesabın Hangisi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.