Turkish Cargo Türk kirazını Oslo’ya taşınıyor

Turkish Cargo, 600 ton Türk kirazını 6 saatten daha kısa devam eden operasyonlarla Norveç’in baş kenti Oslo’ya taşıyor.Türk kirazı, Turkish Cargoyla taşınıyor

THY Basın Müşavirliğinden yapılan açıklamaya göre, A330 tipi kargo uçakları ile gerçekleştirilen taşımalarda kiraz mevsimi boyunca 10 özel seferle toplam 600 ton Salihli (Napolyon) cinsi kiraz Oslo’ya taşınacak.

Kirazlar Norveç genelinde bin 600’den fazla markette tüketime sunuluyor.

Kiraz yetiştiriciliğiyle öne çıkan İzmir, Manisa, Isparta, Adana, Konya, Kahraman Maraş gibi şehirlerde ve Toros Dağı yaylalarının 500 ila 2 bin 500 metre arası rakımda yetişen kiraz, hoş kokusu, dayanıklı yapısı ve sap uzunluğu ile dünyadaki benzerlerinden ayrılıyor.

Çiftçiler tarafından özenle yetiştirilen kirazlar olgunlaştıklarında ağaçlardan toplanarak boyut, cins ve kalitelerine göre ayrıştırılıyor. Beşer kiloluk paletler durumunda iklimlendirmeli araçlara yüklenen kirazlar tırlarla Turkish Cargo’nun operasyon merkezi Atatürk Havalimanı’na götürülüyor. Kirazların tüm uçağa yükleme, taşıma ve indirme operasyonu 6 saatten kısa sürede gerçekleştirilirken gökyüzündeki Norveç yolculuğuysa yaklaşık üç saat sürüyor.

Taşıma ile ilgili açıklamada bulunan ihracatçı Veysel Tüysüz, dünyanın en lezzetli kirazlarının topraklarında yetiştiğini, bu kıymeti Turkish Cargoyla sınırların ötesine taşıdıklarını ifade etti.

Tüysüz, evvelden kirazları Norveç’e taşıyan tırların bölgeye 6 günde ulaştıklarına dikkati çekerek, “Uzun taşıma süresi sebebiyle kirazlarımız kalitesini kaybedebiliyor, çürümeler olabiliyordu. Şimdi ise o süre 6 saate düştü, 6 gün içinde ise tüm ürünlerimiz Norveç raflarında tükeniyor. Geçen yıla göre ihracatımızı % 30 artırırken 8 yeni ülkeden talep aldık. Turkish Cargo’nun hız ve kapasite avantajı biz ihracatçılar için büyük fırsat.” ifadelerini kullandı.

THY Basın Müşaviri Yahya Üstün de Twitter’daki hesabından, “Dünyanın en lezzetli kirazını, dünyanın en fazla ülkesine uçan havayolu kargosu Turkish Cargo taşıyor. 600 ton Türk kirazı 6 saatten kısa devam eden operasyonlarla Norveç’in baş kenti Oslo’ya taşınıyor.” değerlendirmesini yaparak, video paylaştı.

Birçok ülkede 20-30 gün aralığında olan kiraz hasat dönemi coğrafi konumu ve iklim çeşitliliği sebebiyle dünya kiraz üretiminde lider olan Türkiye’de 3 ay sürüyor.

Turkish Cargo kiraz üreticisiyle gerçekleştirdiği bu önemli iş birliği sayesinde Türk kirazının hem raf ömrünün uzunluğuna hem de yeni ülkelere açılmasına önemli katkı sağlıyor. Geçtiğimiz yıla göre kiraz ihracatında önemli bir artış görülürken farklı ülkelerden gelen talepler de karşılanmaya başlandı. Böylece Turkish Cargo Türk ekonomisine katkısını bir kez daha kanıtladı.

Dünyanın 121 ülkesini kapsayan efektif uçuş ağı sayesinde dünyanın herhangi bir ülkesinden gelen dış alım-ihracat isteğine rahatlıkla karşılık verebilen Turkish Cargo, sahip olduğu uçak filosu, operasyonel çeşitliliği ve soğuk hava taşımaları temin zinciriyle özel kargolar için güven oluşturuyor.

Favori Sosyal Medya Hesabın Hangisi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.