Turizmde yaz bolluğu: Oteller yüzde 100 dolu

Turizmde yaz bolluğu: Oteller yüzde 100 dolu

Türkiye’de tatilini geçirmek isteyen yabancı turistlerin erken rezervasyonlarla tırmanışa geçen taleplerinin yanı sıra 24 Haziran’daki seçimler ile üniversite sınavının sona ermesi sonrasında iç turizmde yaşanan hareketlilik, turizmde yaz bereketini de beraberinde getirdi.

Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Başkanı Osman Ayık ile Tur Operatörleri Platformu Sözcüsü Cem Polatoğlu, turizmcilerin yaz döneminden beklentilerini değerlendirdi.

TÜROFED Başkanı Ayık, 2018’in ilk 5 ayında 11,5 milyon turistin ağırlandığını belirterek bu sayıların son derece iyi olduğunu vurguladı.

Tatil sezonunun beklentileri doğrultusunda açıldığını aktaran Ayık, “Şu an tüm bölgelerde hareketlilik var. Turizmde en hareketli bölge şu an Antalya. Ardından da İstanbul geliyor. Ayrıca Ege ve Güney Ege taraflarında da iç pazarın canlanması ile ciddi bir hareketlilik görüyoruz. 24 Haziran seçimleri ve üniversite sınavı döneminin bitmesi ile Türkiye için en yoğun tatil dönemi başladı” ifadelerini kullandı.

Ayık, en fazla Rusya ve İngiltere pazarlarının iyi gittiğini, Almanya pazarındaysa 2015’te yakalanan 5 milyonun üstünde Alman turist sayısına halen ulaşılamadığını aktardı. Ayık, bu sene özellikle Antalya’da turist sayısının 14 milyona yaklaşacağını ifade etti.

“GEÇMİŞ YILLARDA YAŞANAN KAYIPLARI TELAFİ ETME DÖNEMİMİZ”

Osman Ayık, turist sayısında yaşanan hareketliliğe karşın turizm gelirlerinin 2014’le kıyaslandığına beklentinin altında olduğunu ifade etti.

2014’te elde edilen turizm geliri sayılarına ulaşmanın vakit alacağını vurgulayan Ayık, şu değerlendirmede bulundu:

“Turizmde 40 milyon gibi ziyaretçi sayılarını oluşturmanın her vakit için bir bedeli var. Müşteri üstünde bir fiyat motivesi yaratmamız lazım. Zaten geçmiş yıllarda turizmde yaşanan problemli dönemlerin atlatılabilmesindeki en önemli faktörlerden biri fiyat-hizmet kalitesindeki dengenin bozulmaması, bizim en cazip fiyatları sunuyor olmamız. Bu sayılara bu dengeyi koruyarak ulaşıyoruz. Arz-talep dengesinin tekrardan oluşturulması lazım. Şimdi geçmiş yıllarda yaşanan kayıpları telafi etme dönemimiz”

“OTELLER YÜZDE 100 DOLULUK ORANLARINA ULAŞTI”

TÜROFED Başkanı Ayık, mevcut rezervasyon oranlarına ilişkin de “Oteller % 100 doluluk oranlarına ulaştı. Önümüzdeki üç aylık dönem bu doluluk oranlarında geçecek. Sadece güney ve batıda değil, Kara Deniz’de de bu doluluk oranlarını göreceğiz” bilgisini paylaştı.

Yerli turistin bayramlarda tatil yapma seçiminin giderek arttığına dikkati çeken Ayık, “Bu sene Kurban Bayramı, tam tatil periyodunun zirvesine denk geliyor. 9 günü bulan uzun bir tatil dönemi. Bayramda ciddi bir talep bekliyoruz. Yerli misafirlere de bu aşamada erken davranmalarını tavsiye ediyorum. Çünkü bu dönem yurtdışı isteğinde oldukça yüksek olduğu bir döneme denk geliyor” dedi.

“DİNAMİK BİR YAPI ARZU EDİYORUZ”

Ayık, 24 Haziran seçiminin arkasından Türkiye’nin yeni bir döneme girdiğine işaret ederek, şunları ifade etti:

“Turizmciler olarak Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi ile birlikte kamu ile yeni bir yönetişim mantığında buluşmayı arzuluyoruz. Temennimiz sivil inisiyatiflerin daha fazla dikkate alındığı bir yönetişim süreci. Turizm, Türkiye’nin tek başına cari açığını kapatabilecek bir sektör ve yeni dönemde de bu perspektifle ele alınması lazım. Aktif, dinamik bir yapı arzu ediyoruz. Bunun yolunun da Kültür ve Turizm Bakanlığının daha güçlü ve hızlı karar alabilen yetkilerle donatılmasından geçtiğini düşünüyoruz.”

“TURİZMDE ÇOK GÜZEL GELİŞMELER YAŞANIYOR”

Tur Operatörleri Platformu Sözcüsü Cem Polatoğlu, turizmdeki gelişmeleri “Gerçekten muhteşem bir dönem. Kriz, enflasyon gibi faktörler bizi pek etkilemedi. Yıl sonu itibariyle 40 milyon turist sayısına ulaşmayı bekliyoruz. Turizmde çok güzel gelişmeler yaşanıyor” şeklinde değerlendirdi.

Ramazan Bayramı’nda yüksek talep olduğunu ama otellerin yurt içi tur operatörlerine belli bir süreçten sonra daha fazla kontenjan ayıramadığını anlatan Polatoğlu, bu dönem tam doluluk oranlarına ulaşıldığını kaydetti.

Şu anki rezervasyon sayılarına ilişkin bilgi veren Polatoğlu, “Şu an Türkiye genelinde tatil bölgelerindeki oteller % 100 doluluk oranlarını yakaladı. 5 yıldızlı otellerin tamamı dolu. Sadece acentelerin boş kontenjanları gözüküyor. Oteller açısından boş oda yok. Temmuz-ağustos döneminin bu şekilde geçeceğini, eylül ayındaysa yüzde 80’lerde devam edeceğini öngörüyoruz.” şeklinde konuştu.

“KURBAN BAYRAMI TATİLİ İÇİN ŞİMDİDEN YIĞILMA VAR”

Kurban Bayramı’na yönelik rezervasyon sayılarının da olumlu seyrettiğini aktaran Cem Polatoğlu, sözlerini şu şekilde sürdürdü:

“9 günlük Kurban Bayramı tatili için şimdiden yığılma var. Bu da tabii fiyatları biraz artırıyor. Şimdi tatil satın almaya kalkanlar erken rezervasyon sürecine kıyasla iki katı fiyatlarla karşı karşıya kalacak. Genel olarak erken seçim döneminin arkasından temmuz, ağustos satışlarında maddi bir kaybımız yok. Yani kardan kaybımız oldu, zarar yok. Şu süreçte yalnızca oteller, acenteler değil, esnafından lokantalarına kadar turizmle alakalı 42 sektör kazanıyor. 4,3 milyon turizm çalışanı ve ailelerini de dikkate aldığımızda 12 milyon kişi bundan olumlu bir şekilde etkileniyor”

Yurt dışı turlarına ilişkin de bilgi veren Polatoğlu, “Şu an yurtdışı turlar son derece hesaplı aslında. Avrodaki yükselişten kaynaklı yüzde 20’nin üstünde yurtdışı tur rezervasyonlarında kaybımız oldu ama bu zaten ucuz olan turları fazla etkilemedi. Örneğin şu an 8 ülkeyi kapsayan Balkan turları 125 avro, 599 avroya Uzak Doğu turları, 999 avroya da New York turları bulunuyor. Ulaşım ve konaklama gibi tüm hususlar da bu ücrete dahil” dedi.

Favori Sosyal Medya Hesabın Hangisi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.