Trump’tan ‘Dünya Ticaret Örgütü’nden çıkalım olsun bitsin’

Ticaret savaşları için bastıran ABD Başkanı Trump’ın şimdi de danışmanlarına Dünya Ticaret Örgütü’nden çıkmak istediğini ifade ettiği belirtildi. Kararın kanunlaşması için ise plana Kongre’nin her iki kanadından da onayın gelmesi gerekiyorHaberler: Trump'tan tarihi rest! 'Çıkalım olsun bitsin'

ABD Başkanı Donald Trump yaptığı açıklamalarla dünyanın gerek siyasi ve gerekse de hesaplı gündemini belirlemeye devam ediyor. Son dönemde arasız olarak ticaret savaşları ile gündeme gelen Trump şu sıralar atışmayı tamamiyle farklı bir boyuta taşımak üzere. Trump’ın yakın danışmanlarına, ülkesinin Dünya Ticaret Örgütü’nden (DTÖ) çıkması gerektiğini ifade ettiği bilgisi yer aldı.

Buna göre Trump, DTO’nun ABD’nin aleyhine çalıştığına işaret ederek, “Hâlâ neden DTÖ’nün üyesiyiz anlayamıyorum. DTÖ dünyanın diğer ülkeleri tarafından ABD’yi kazıklamak için kurulmuş bir yapıdır” şeklinde konuştu. Trump’ın kanaatini yaşama geçirme konusunda ne kadar ısrarlı olduğu biliniyor. Ancak bu şekilde bir kararın kanunlaşması için Kongre’nin her iki kanadından da onayın gelmesi gerekiyor. Böyle bir onayın ise mevcut siyasi ortamda çok mümkün olmadığı düşünülüyor. Beyaz Saray’a yakın çevreler ise bu şekilde bir fikrin düşünce aşamasında bile gündeme gelmesinin dünya ticareti için iyi bir haber olmadığına işaret ediyor.

23 MİLYAR DOLARLIK MİSİLLEME

Trump’ın başını çektiği ticaret savaşı, şu ana kadar Türkiye’nin de aralarında bulunduğu 33 ülkenin Amerikan ürünlerine yönelik gümrük vergilerini yükseltmesine neden oldu. Özellikle, Trump’ı destekleyen eyaletleri hedef alan misilleme tarifelerinden etkilenecek ABD menşeli ürünlerin kıymeti 23 milyar dolara yaklaştı. Buna ek olarak Rusya ve Japonya, geçen ay DTÖ’ye ABD’nin ek gümrük tarifesi kararına misilleme olarak sırası ile 550 ve 410 milyon dolar kıymetinde Amerikan ürünlerine ek gümrük tarifesi uygulayabileceklerini bildirmişti. Uzmanlar, ABD Başkanı Trump’ın geri adım atmak yerine daha fazla ürüne gümrük vergisi getirmesi durumunda, ticaret savaşlarına katılan ülke sayısının artabileceğine işaret ediyor.

TRİLYON DOLARLIK BEKLEYİŞ

Trump’ın DTÖ ile alakalı planının yaşama geçmesi durumunda trilyon dolarlık ticaret hacminin riske gireceği belirtiliyor.

AB: KORUMACI TÜM ADIMLARA YANIT VERELİM

Avrupa Birliği liderleri dış ticaret alanında korumacılığa güçlü karşılık vereceklerini belirtirken yurtdışından gelen yatırımları gözden geçirmek için yeni bir AB düzenlemesi hazırlanması çağrısında bulundular. AB liderleri bu çağrıyı yaparken ABD ve Çin’in son hamlelerini dikkate almış görünüyorlar. Brüksel’de yapılan ve ağırlıklı olarak göç konusunun görüşüldüğü zirvede liderler, ABD’nin AB’den ithal çelik ve alüminyuma getirdiği gümrük vergilerini uygun bulmadıklarını ve Avrupa Komisyonu’nun verdiği hukuki karşılık ve ABD ürünlerine getirdiği gümrük vergilerini desteklediklerini ifade ettiler.

Almanya Başbakanı Angela Merkel, AB’nin ticaret savaşlarında birlik olarak ABD’ye karşı tek ses olmaları gerektiğini ifade etti.

 Liderler yaptıkları yazılı açıklamalarında “AB açıkça korumacı tüm adımlara karşılık vermeli” şeklinde konuştu. Zirvenin sonuç metnine göre Avrupa Birliği, Japonya ve Meksikayla son 12 ayda varılan serbest ticaret ön uzlaşmalarını müzakere etmeye devam edecek. AB Arjantin, Brezilya, Paraguay ve Uruguay’dan oluşan Mercosur grubu ile ticaret uzlaşması yapmaya çalışıyor ve temmuz ayında uzlaşma için Avustralya ve Yeni Zelandayla görüşmelere başlayacak. Ancak, zirvede Avrupa Birliği’nin kendi endüstri ve teknolojilerini adil olmayan rekabetten korumak istediğine işaret eden görüşler de ortaya çıktı. Ortak metinde Çin’den bahsedilmemesine rağmen, AB’nin damping ve teşviklere karşı aldığı tedbirlerin pek çok Çinli şirketlere karşı alınıyor.

Favori Sosyal Medya Hesabın Hangisi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.