Trump’dan geri adım! Çin’i hedef almıştı

ABD Başkanı Trump’ın yabancı yatırım tedbirlerine ilişkin en iyi seçeneğin, Kongre’de görüşülen Yabancı Yatırım Risklerini Değerlendirme ve Modernleştirme Yasası olduğuna karar verdiği bildirildi.Son dakika... Trump geri adım attı! Çin'i hedef almıştı...

ABD Başkanı Donald Trump’ın Çin’i hedef alan yabancı yatırım kısıtlamaları için başkanlık yetkisini kullanmak yerine Kongre’nin çıkaracağı düzenlemeye itimat edeceği bildirildi.

ABD ekonomi yönetiminden kıdemli yetkililer, basın mensuplarına yönelik konferans bağlantısında, ABD’nin ulusal güvenliği açısından önem arz eden teknolojilerin ele geçirilmesini önleyecek yabancı yatırım tedbirlerinin, Kongre’nin takdirine bırakıldığını ifade etti.

Yetkililere göre, Başkan Trump, ABD Hazine Bakanlığı’na verdiği direktifle yapılan değerlendirme sonucunda, yabancı yatırım tedbirlerine ilişkin en iyi seçeneğin Kongre’de görüşülen Yabancı Yatırım Risklerini Değerlendirme ve Modernleştirme Yasası (FIRRMA) olduğuna karar verdi.

Cumhuriyetçi Kongre üyeleri ve Beyaz Saray iş birliğinde hazırlanan FIRRMA tasarısı, yabancı yatırımlara yönelik ulusal güvenlik kısıtlamaların kapsamının genişletilmesini öngörüyor.

“EĞER KONGRE TASARIYI GEÇİREMEZSE…”

ABD Başkanı Donald Trump, konferans bağlantısından sonra Beyaz Saray’dan yapılan yazılı açıklamasında, yabancı yatırımlara yönelik kısıtlamalar için FIRRMA tasarısını destekleyeceğini teyit ederek, şunları ifade etti:

“FIRRMA’nın mevcut versiyonlarını, danışmanlarımla inceledikten ve bir çok Kongre üyesi ile tartıştıktan sonra bu şekilde bir düzenlemenin teknolojik liderliğimizi, ulusal güvenliğimizi ve hesaplı refahımızı tehdit edecek yağmacı yatırım uygulamaları ile mücadele edecek ek araçları sağlayacağına karar verdim.”

Yönetiminin, tasarının kanunlaşmasının arkasından ihtiva ettiği tedbirleri güçlü şekilde uygulayacağını belirten Trump, Kongre’nin tasarıyı geçirmeyi başaramaması halinde ise başkanlık yetkisini kullanacağına işaret etti.

Trump, mart ayında Çin’i fikri mülkiyet hırsızlığının ABD ekonomisine senelik maliyetinin 600 milyar doları bulduğunu savunarak, ülkesinin fikri hakları ve teknolojilerini korumak için Çin’e ek gümrük vergileri ve yatırım sınırlamaları getirilmesi için başkanlık kararnamesi çıkarmıştı.

Kararname çerçevesinde, ABD Hazine Bakanlığı’nın Çinli şirketlerin, ABD teknoloji sektörüne yönelik yatırımlarının ne şekilde sınırlanabileceği konusunda iki ay içerisinde Beyaz Saray’a bir rapor sunması gerekiyordu.

Trump’ın gelen rapor çerçevesinde yabancı yatırım sınırlamaları ile ilgili kararı Kongre’ye devretmesini, yumuşama sinyali olarak değerlendiren analistler, bunun ABD ile Çin arasındaki ticaret gerilimlerini bir nebze yatıştırabileceğini öngörüyor.

Favori Sosyal Medya Hesabın Hangisi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.