Trabzon’da felaketten etkilenen vatandaşın zararı karşılanacak

Trabzon'da felaketten etkilenen vatandaşın zararı karşılanacak

Trabzon’un Of kazasının Belediye Başkanı Salim Salih Sarıalioğlu, ilçede dün gece yaşanan sağanak dolayısı ile yaklaşık 2,5-3 milyon liralık hasar oluştuğunu belirterek, “Vatandaşlarımızın afet sonucunda oluşan zarar ziyanı neyse karşılanacak.” dedi.

Sarıalioğlu, yaptığı açıklamada, dün gece 4 saat devam eden yoğun yağış sonucunda ilçenin Yazlık, Soğukpınar, Yeni, Dumlusu ve Çamlıtepe Mahallelerinde hem heyelan hem de su baskınları meydana geldiğini anımsattı.

İlçede iki yerde mahzur kalan yurttaşların alakalı kurumların ekiplerince kurtarıldığını aktaran Sarıalioğlu, herhangi bir can kaybı veya yaralanmanın yaşanmadığını ifade etti.

Sarıalioğlu, hem Trabzon Büyükşehir hem de Of Belediyesi ekiplerinin sahada çalışmalara devam ettiğini vurgulayarak, AFAD ekiplerinin hasar tesbiti yapacağının altını çizdi.

Dere yataklarının daha bilinçli kullanılması lazım

Sağanağın ilçede hasara neden olduğunu anlatan Sarıalioğlu, şu değerlendirmede bulundu:

“İlçemizde dün gece yaşanan sağanak dolayısı ile meydana gelen hasarın 2,5-3 milyon lira civarında olduğunu tahmin ediyoruz. Hasar birgün içerisinde netleşecek. Bu tür hasarlar bölgemizin coğrafyası ve yağışların arasız şiddetli devam etmesi sonucunda olabiliyor. Dere yataklarının daha bilinçli kullanılması lazım. Bu konuda yurttaşlarımız da duyarlılık gösterecektir. Vatandaşlarımız da ilk andan sonra bizlere yardımcı olmaya, bilgi vermeye çalıştılar. Bu vesile ile hemşehrilerimize ‘geçmiş olsun’ dileklerimi iletiyorum.”

Sarıalioğlu, İçişleri Bakanı Süleyman Soyluyla telefonda görüştüklerini dile getirerek “Bakanımız aradı, geçmiş olsun dileklerini iletti. Gereken neyse yapılacağını ifade etti. Vatandaşlarımızın afet sonucunda oluşan zarar ziyanı neyse karşılanacak.” şeklinde konuştu.

Of Kaymakamı Eyüp Fırat ise Yazlık Mahallesi’nde incelemelerde bulunarak yurttaşlara “geçmiş olsun” dileklerini iletti.

Sıkıntının yansımalarını görmek için sahada incelemelerde bulunduklarını belirten Fırat, “Allah’a şükür can kaybımız, yaralımız yok. Maddi hasarlar var, bunlara da AFAD yetkilileri gelip bakacak.” şeklinde konuştu.

Yemek molası esnasında dere taştı

İrfanlı Mahallesi’ndeki Roji Deresi’nin taşması sonucu bahçede mahzur kalan ve AFAD ekiplerince kurtarılan Rıfat İhtiyar da vaka anını anlattı.

İhtiyar, çay bahçesinde çalıştıktan sonra yemek molası verdiklerini belirterek, “Bir baktım dereden taşan sular, bahçenin içine kadar girmiş. Evin altı da birden su doldu.” şeklinde konuştu.

Evde üç kişi olduklarını ifade eden İhtiyar, “Yukarıdaki evde de iki kişi vardı. Bu kişileri sırtımızda buraya kadar indirdik. Ekipler iş makineleri yardımı ile malzeme dökerek bize doğru ilerlediler. İş makinesi ile bizi buradan aldılar ve Allah’ın izni ile kurtulduk.” şeklinde konuştu.

Favori Sosyal Medya Hesabın Hangisi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.