TPAO Sudan’da petrol arayacak

TPAO Sudan'da petrol arayacak

Afrika’daki stratejik önemini giderek arttıran Türkiye’nin Sudan’da petrol araması yapacağı alanlar netleşiyor. Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı (TPAO) ile Sudan Petrol Bakanlığı arasında imzalanan uzlaşmaya göre, TPAO, ülkenin Güney Sudan’la olan sınırda bulunan ve şu anda petrol çıkarılan yerlere yakın iki alanda petrol araması yapacak.

Türkiye’nin Sudan’da petrol araması yapacağı alanlar netleşiyor. TPAO, bahis konusu ülkenin Güney Sudan ile olan sınırda bulunan ve şu anda petrol çıkarılan yerlere yakın iki alanda petrol araması yapacak. Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı (TPAO) ile Sudan Petrol Bakanlığı arasında bir sahanın geliştirilmesi için çalışma uzlaşması imzalandı.

ŞİRKET KURULDU

Türkiye’nin bölgesinde stratejik önemini artıracak ve Ortadoğu güç dengesini etkileyebilecek petrol hamlesi uzun vadede petrol geliri yanında jeopolitik açıdan da önemli bir avantaj getirecek.

Anlaşma uyarınca Maden Tetkik ve Arama Kurumu Sudan’da şirket kurarak ilk adımı attı. Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı (TPAO) da şirketinin petrol arama ile ilgili saha teslimlerini aldı. Buna göre TPAO, Sudan’ın Güney Sudan sınırında zengin petrol yatakları bulunan Abyei’de iki noktada sondaj yapacak. Son dönemde enerji alanında atılan adımları kuvvetlendirecek bir proje olan Sudan’da petrol arama faaliyetleri neticelendiğinde çıkarılacak petrol Port-Sudan üstünden Türkiye’ye gönderilecek. Sudan’daki arama tarama faaliyetleri yerli petrol konusunda devrim olarak kabul ediliyor. Söz konusu projenin, Türkiye’nin enerji harcamalarını düşürücü bir etki de yapması öngörülüyor.

Tarımda da işbirliği başlamıştı

Enerji hamlesinin yanı sıra Sudan’dan kiralanan 780 bin 500 hektarlık ziraat arazisinin koordinatları da Türkiye’ye verilmişti. Türk iş insanlarının buraya yapacağı 100 milyon doları bulacak yatırımları için gümrük uzlaşması da yapıldı. Anlaşmayla Sudan’a gönderilecek makine ve teçhizatın gümrüklerden geçişi kolaylaşacak. Afrika’da, Türk eli ile yetiştirilecek ürünlerin, Avrupa’nın dışında Ortadoğu ve Afrika pazarında da satılması düşünülüyor. Türkiye tarihinde ilk kez devlet ve özel sektör işbirliği ile verimli topraklara sahip Sudan’dan 99 yıllığına ziraat arazisi kiralandı. Öte yandan Ziraat Katılım Bankası’nın da Hartum’da bir şube açması konusunda da uzlaşmaya varılmıştı

 

Favori Sosyal Medya Hesabın Hangisi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.