Torun Bakanlara Verilecek Maaşın Miktarı Belli Oldu !

Torun Bakanlara Verilecek Maaşın Miktarı Belli Oldu !

Kamuoyu içinde büyük yankı uyandırmayı başaran ”Büyükanne Projesi”nin Şubat ayı içinde başlayacağını açıklayan Bakan Müezzinoğlu, büyükanneler için asgari ücretin yüzde 30’luk gibi bir rakamın ödenecek olduğunu açıkladı.

Emekliler için promosyon konusunun haftaya netleşmiş olacağını söyleyen Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, “Promosyon bildiğiniz gibi Başbakan’ın açıklaması ile yıl sonu itibarıyla deklare edildi. Özel ve kamu bankaları ile yaptığımız görüşmeleri son aşamaya getirdik. salı veya Çarşamba imza atacağız. 600 milyon promosyon için 20 gündür çalışıyoruz. Önümüzdeki hafta protokolü imzalayacağız” açıklamasını yaptı.

İlk Hedef 5 Bin Aile

Kadın istihdamı ile ilgili olarak, yarı vakitli çalışma hakkını getirdiklerini söyleyen Müezzinoğlu, “Yarı vakitli çalışmanın yönetmeliğini hazırlarken, karşımıza yönetmelik dinamiklerini belirlerken bir özel sektörde yarı vakitli çalışmayı iki boyutlu getirdik. Biri günün biri haftanın yarı zamanı. İlkinde öğle öncesi veya sonrası. Çalışan anneler için servis sorunu yaşanabilir. Sabah gitti öğlen nasıl dönecek? “Bir gün gitsin, birgün ara versin” dedik. “Öğleden sonra gitti, sabah gitmedi” gibi durumlarda bayan istihdamında olumsuzluğa neden olacak diye İSO’da yaptığımız toplantılarda gündeme gelince “Ailede bir büyük anneden istifade edilebilir mi?” önerisi geldi. Bunun üstünde istişareler yaptık” şeklinde konuştu. Konu ile ilgili protokolün salı veya çarşamba imzalanacağını söyleyen Bakan Müezzinoğlu, “Bir anne yarı vakitli çalışarak maaşı yarıya inmesin, maaşını tam alabileceği çalışmasını devam ettirsin, evladı ile olan hukukunu da ailesi ile değerlendirsin. Biz de büyük anneye bir destek verelim ki bayan istihdamını teşvik edelim. Bunun için pilot uygulama çalışmalarını başlattık. İSO ile hedefimiz 1 milyon aileydi. Şimdilik 5 bin aileyi planlıyoruz. 1 yıl boyunca uygulama değerlendirmesi yapacağız. Bu projenin kalıcı olup olmayacağını 1 yıl sonra netleştireceğiz. Önümüzdeki hafta protokolleri imzaladıktan sonra Şubat sonuna kadar talepleri alacağız. Kriterlere uygun ailelerle projeyi başlatacağız” şeklinde konuştu.

Alınan Maaş 2 Asgari Ücretin Toplamanı Geçmeyecek 

65 yaş kriterinin olacağını kaydeden Müezzinoğlu, şunları ifade etti: Emekli ya da değil, o hizmeti vermesinin karşılığında bir destek olacak. Büyükannenin hesaplı koşulları bizim gündemimiz dışında. Büyükannenin, çocuğuna bakıyor mu bakmıyor mu, sağlık koşulları yeterli mi çocuk için. Hekim raporuna göre karar verilecek. Bir de hak etme taleplerinde annenin asgari ücretin 2 mislinden fazla maaş almıyor olması. 4 asgari ücret seviyesinde maaşı olan aileden ziyade, iki asgari ücreti geçmeyecek şekilde dengelenecek. Anne talep ediyor, annenin maaşı 2 asgari ücreti geçmeyecek. Büyükanneye net asgari ücretin yüzde 30’u gibi ücret düşünüyoruz. 65 yaşı düşünüyoruz ama kararı vermiş değiliz.

Verilecek Tutar 420 Lira

Son sayılara göre net asgari ücret bin 404 lira. Bakan Müezzinoğlu, büyük annelere net asgari ücretin yüzde 30’u kadar verileceğini ifade etti. Hesaplamalara göre büyük annelere 420 lira gibi bir sayı ödenecek. Annenin maaşıysa iki net asgari ücreti geçmeyecek. Yani annenin maaşı 2 bin 808’in üstünde olmayacak. Müezzinoğlu, büyük anneler için yaş kriterinin 65 yaş olarak düşünüldüğünü söyleyerek, “Çocuğun kimin evinde bakılacağı ailenin özel koşullarına bağlı. İki veya üç çocuk içinse ayrı sayı yok. Her aileye tek maaş verilecek” dedi.

İstanbul ve Bursa’da pilot uygulama yapılacağını dile getiren Mehmet Müezzinoğlu, “Biz Kayseri, Denizli, Konya’yı da ilave etmeye çalışıyoruz. İl dağılımları da Pazartesi netleşecek. 5 bin aileye destek yapacağız. Paydaşlardan talepler geliyor. Daha farklı noktalarda uygulayacağız. Değişik şehirlerden gelen talepleri inceleyeceğiz” şeklinde konuştu.

 

Favori Sosyal Medya Hesabın Hangisi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.