TESK’ten hibrit ve elektrikli araçlar için ‘hurda araç teşviki’ isteği

TESK'ten hibrit ve elektrikli araçlar için 'hurda araç teşviki' isteği

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, çevre kirliliğinin azaltılması için elektrikli ve hibrit araçların üretiminin ve satışının teşvik edilmesi gerektiğini belirterek, “Hurda aracını yenileyenlere verilen teşvik, hibrit ve elektrikli araçları satın alanlar için arttırılmalı.” ifadesini kullandı.

Palandöken, yazılı açıklamasında, benzinli ve dizel araç alacaklara verilen hurda teşvikinin, hibrit ve elektrikli araç alacaklara sağlanan hurda teşvikleri ile aynı olmaması gerektiğini bildirdi.

Çevre dostu elektrikli ve hibrit araçların kullanımının hurda teşviki ile artırılması gerektiğine işaret eden Palandöken, “Elektrikli araçların Türkiyedeki kullanımı dünya ortalamasının çok altında. Çevre kirliliğinin azaltılması için elektrikli ve hibrit araçların üretimi ve satışı teşvik edilmeli. Bunun için hurda aracını yenileyenlere verilen teşvik, hibrit ve elektrikli araçları satın alanlar için arttırılmalı.” değerlendirmesinde bulundu.

Palandöken, trafikteki hurda araçların bakım maliyetlerinin fazlalığı, yaşlı araç parkının beraberinde getirdiği trafik kazaları ve bunların çevreye yansıması düşünüldüğünde, 16 yılı geçen araçlara verilen 10 bin liralık hurda teşvikinin, aracını hibrit ve elektrikli araçlarla yenileyecekler için daha fazla olması gerektiğini vurguladı.

Son 3 yılda Türkiye’de hurdaya ayrılan araç sayısının 277 bin 835 olduğuna dikkati çeken Palandöken, şunları ifade etti:

“Halen 16 yaşın üstünde 8 milyon, 20 yaş üstünde ise 6 milyon hurdaya ayrılmayı bekleyen araç olduğu tahmin edilmektedir. Öte yandan bir çok Avrupa ülkesinde 2025’ten sonra benzinli ve dizel araçların üretimi ve satışı yasaklandı. Üstelik o tarihten sonra tüm araçların yüzde 40’ını elektrikli araçların oluşturulacağı varsayılıyor. Biz de ülke olarak hem çevremizi korumak hem de hurda dış alımı için harcanan dövizi içerde tutmak için yurttaşlarımızı hibrit ve elektrikli araç kullanımına teşvik etmeliyiz.”

Favori Sosyal Medya Hesabın Hangisi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.