TESK’ten ‘can suyu kredisi’ isteği

TESK'ten 'can suyu kredisi' isteği

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, sayıları 2 milyona ulaşan esnaf ve sanatkara daha önce sağlanan sıfır faizli “can suyu kredisi”nin yeniden verilmesini istediklerini belirterek, “Nakit sıkıntısı çeken esnaf ve sanatkarımız için en az 100 bin lira limitli, sıfır faizli ve 3 sene vadeli can suyu kredisi verilmeli. Kadın esnaf ve sanatkarımıza verilecek can suyu kredilerinin limitiyse 150 bin lira olmalı.” ifadesini kullandı.

Palandöken, yazılı açıklamasında, nakit sıkıntısı yaşayan esnaf ve sanatkarların gelişen teknolojiye bağlı gelişmelere ayak uydurmakta zorlandığına dikkati çekti.

Dövizdeki gelişmeler, yüksek faiz ve hesaplı durgunlukla mücadele eden esnafın “can suyu kredisi”yle büyük oranda rahatlama sağlayacağını belirten Palandöken, sayıları 2 milyona ulaşan esnaf ve sanatkara daha önce sağlanan sıfır faizli can suyu kredisinin yeniden verilmesini istedi. Palandöken, şunları ifade etti:

“Sayıları 2 milyona ulaşan esnaf ve sanatkarımız 10 sene önce verilen sıfır faizli can suyu kredisinin yeniden verilmesini dört gözle bekliyor. Nakit sıkıntısı çeken esnaf ve sanatkarımız için enaz 100 bin lira limitli, sıfır faizli ve 3 sene vadeli can suyu kredisi verilmeli. Kadın esnaf ve sanatkarımıza verilecek can suyu kredilerinin limitiyse 150 bin lira olmalı. Esnaf ve sanatkarın nefes alabilmesi için krediler 12 ay geri ödemesiz olmalı.”

Palandöken, evlerde üretim yapan ve vergiden muaf olan esnafın da mikro kredilerle desteklenmesi gerektiğine işaret ederek, küçük çapta başlayan girişimcilik faaliyetlerinin ekonomiye ve istihdama katkı sağladığını vurguladı.

Favori Sosyal Medya Hesabın Hangisi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.