Temmuz cari açığı son 9 yılın en düşüğünde

 Temmuz cari açığı son 9 yılın en düşüğünde

Cari açık, temmuz ayında 1 milyar 751 milyon dolarla son 9 senenin en düşük temmuz ayı rakamı olarak kayıtlara geçti.

 Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) verilerine göre, cari işlemler açığı temmuzda 2017’nin aynı ayına kıyasla 2 milyar 960 milyon dolar azalışla 1 milyar 751 milyon dolara geriledi. Cari açık temmuzda son 11 ayın en düşük düzeyine indi. Aynı zamanda cari açık, temmuzdaki 1 milyar 751 milyon dolarla son 9 senenin en düşük temmuz ayı rakamı olarak kayıtlara geçti.

12 aylık cari açıktaki daralma temmuz ayında da devam etti. Haziranda 57 milyar 521 milyon dolar olan 12 aylık cari açık, temmuzda 54 milyar 561 milyon dolara indi. Geçen senenin temmuz dönemine göre de 12 aylık cari açık 17 milyar 239 milyon dolar gerilemiş oldu.

– “12 aylık cari açık bariz geriledi”

Finans Analisti ve Ekonomist Haluk Bürümcekçi, piyasa ortalama beklentisinin 1,8 milyar dolar açık verileceği yönündeydi olduğunu belirterek, “Böylelikle, son 12 aylık cari açık 54,6 milyar dolar (GSYH’ya oranla yüzde 6,4) ile bariz bir şekilde gerileme gösterdi.” dedi.

Ağustos ayı gümrük dış ticaret öncü verilerinin geçen yıla göre çok daha düşük dış açığa işaret ederek son 12 aylık cari açığın 50,5 milyar dolara gerileyebileceğini düşündürdüğünü söyleyen Bürümcekçi, cari dengenin temel eğilimi açısından takip edilen enerji dışı cari dengenin 16,7 milyar dolar açığa, enerji ve altın dışı (çekirdek) cari dengenin ise 4,4 milyar dolar açığa gerilediğini ifade etti.

Bürümcekçi, “Cari açıkta temmuz ayında gözlenen iyileşmede, dış ticaret açığının geçen yıldan düşük açık ve hizmetler dengesinin yüksek fazla vermesi ana etken olurken, birincil gelir dengesinin düşük açık vermesi de katkıda bulundu. Finansman tarafında, cari açığın fazlası ile finanse edilmesi sebebi ile resmi rezervlerde 2,4 milyar dolar artış gözlendi.” şeklinde konuştu.

 Cari açıkta aşağı revizyon

Ekonomist Bürümcekçi, dış alım ve ihracat için önemli bir öncü gösterge olan Ticaret Bakanlığı verilerinin ağustos ayında dış ticaret açığında geçen yıla göre 3,4 milyar dolar azalış olacağını gösterdiğini ifade etti.

Geçen sene cari açığı arttıran faktörlerin başında gelen enerji ve altın ticaretindeki gelişmelerin bu senenin kalanında devam edip etmeyeceğinin kritik olacağını ifade eden Bürümcekçi, petrol fiyatlarının son dönemde yükselerek halen 2017 yılı ortalamasının (55 dolar) bariz üzerinde seyretmesinin cari açığı arttırıcı etkide bulunmaya devam edeceğini vurguladı.

Bürümcekçi, altın ticaretinde şu şekilde devam etti:

“Geçen sene 10 milyar dolar açık vermemiz, altın dış alımı geçen sene gibi devam etmeyecekse lehte baz tesiri oluşturabilir. Ancak daha ilk yedi ayda 8,2 milyar dolar daha açık verdiğimiz izlenmektedir. Buna karşılık, üçüncü çeyrek öncü verilerinden görüldüğü kadarıyla yıla güçlü bir giriş yapan hesaplı aktivitenin bariz bir yavaşlama içine girdiği gözlenmektedir. Bu gelişmenin dış ticaret açığı üstünde diğer unsurlardan daha güçlü etkide bulunacağını düşünmekteyiz. Ayrıca, AB pazarı ve genel olarak global çapta büyümenin kuvvetlenmiş olması şu ana kadar ihracat açısından destekleyici olmuştu, bu bağlamda bu bölgelerden gelen yavaşlama sinyallerinin ne ölçüde ihracatı etkileyeceği takip edilecektir. Buna karşılık, turizm gelirlerinin, turist sayısının artış eğilimini korumasıyla toparlanma göstermeye devam edeceği beklenilmelidir.”

Haluk Bürümcekçi, bu doğrultuda sene sonu tahminini 49 milyar dolar seviyesinden 42 milyar dolara indirdiklerini lakin bu tahmin üstündeki tehlikelerin hafif aşağı yönde göründüğünü ifade etti.

Favori Sosyal Medya Hesabın Hangisi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.