TBMM ile Başbakanlık’ta Sıfır Atık dönemi başlıyor

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan’ın himayelerinde, Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca yürütülen Sıfır Atık Projesi, 5 Haziran Dünya Çevre Günü’nde, TBMM ve Başbakanlık’ta da uygulanmaya başlanacak.TBMM ve Başbakanlık'ta Sıfır Atık dönemi başlıyor

 Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde ve Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ana  hizmet binasında uygulanan atıkların yerinde ayrıştırılarak geri dönüşüm  işlemlerinin sağlanmasını içeren Sıfır Atık Projesi’nde 11 ay geride kaldı.

Türkiye genelinde 2023’e kadar yaygınlaştırılması hedeflenen projenin,  öncelikle Ankara’daki kamu kurum/kuruluşlarının hizmet binaları, eğitim  kurumları, hastaneler, alış veriş merkezleri gibi yurttaşın yoğun bulunduğu ve  atık miktarının fazla olduğu kurumsal noktalarda yaygınlaştırılması planlıyor.

Bu kapsamda Sıfır Atık Projesi, 5 Haziran Dünya Çevre Günü’nde,  Türkiye Büyük Millet Meclisi ve Başbakanlıkta da uygulanmaya başlanacak.

Sıfır Atık Projesiyle atık oluşumu azaltılıyor, değerlendirilebilir  atıklar kaynağında ayrı toplanarak, ekonomiye katma değer oluşturuluyor.

Yemek artıkları sokak hayvanlarına

Atıkların yerinde ayrıştırılarak geri dönüşümünün sağlanmasının yanı  sıra projeyle, ağaçların kesilmesinin de önüne geçiliyor, sera gazı salınımı  azaltılarak çevrenin korunmasına katkı sağlanıyor.

Öte yandan proje kapsamında, sokak hayvanları da unutulmuyor. Bu  kapsamda toplanan yemek ve ekmek artıkları, sokak hayvanları bakım ve  rehabilitasyon merkezlerine gönderilerek, değerlendirilmiş oluyor.

30 ilde seminer

Projenin Türkiye genelinde yaygınlaştırılması maksadıyla seminerler de  veriliyor.

İllerdeki tüm paydaşlara projenin anlatılması için şubat ayında  başlayan ve 30 ili kapsayan seminer dizisinde bugüne kadar, Antalya, Denizli,  Kocaeli, Gazi Antep, Adana, Trabzon, İzmir olmak üzere 7 ilde proje tanıtıldı.  Kurum ve kuruluşlarla eğitim kurumlarından yoğun iştirak sağlandı.

Bu kapsamda, 7 Haziran 2018’de Konya’da ve 2019’a kadar da Aydın,  Muğla, Eskişehir, Kayseri, Bursa, Bolu, Yalova, Samsun, İstanbul, Sakarya,  Amasya, Kırıkkale, Nevşehir, Isparta, Rize, Edirne, Tekirdağ, Kırklareli,  Çanakkale, Elazığ, Erzincan ve Siirt’te de seminerler verilecek.

Favori Sosyal Medya Hesabın Hangisi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.