Tatlıcılar market ve fırınlara tepki gösterdi

Antalya’daki tatlıcılar, süpermarketlerin ve fırınların tatlı satışına isyan etti. Antalya Pastacılar Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Kerim Üre, fırıncının ekmeğini marketin de sigarasını satmadıklarını belirterek, herkesin kendi işini yapması uyarısında bulundu.Tatlıcılardan market ve fırınlara tepki

Ramazan Bayramı’na sayılı gün kala, Antalya’daki tatlıcılar ve pastaneciler tatlı telaşına girdi. Baklavadan tulumbaya, kadayıftan, sütlü tatlılara her siparişi özenle hazırlayan tatlıcılar, yurttaşın sağlıklı ve lezzetli bir bayram geçirmesi için uğraş veriyor. Antalya Pastacılar Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Kerim Üre, odaya kaydı bulunan tatlıcı sırafını ziyaret edip bayram öncesi hazırlıkları inceledi.

’ANTEP FISTIĞI ÇEYREK ALTINLA YARIŞIYOR’

Tatlıcı sırafı olarak işlerin eskisi kadar kadar yoğun olmamasından yakınan Başkan Üre, Antalya genelindeki tatlıcılar olarak bu sene antepfıstığını hiç bir üründe kullanmama kararı aldıklarını açıkladı. Antepfıstığının kilogram fiyatının abartılı derecede yükselmesinin hem sırafın hem de yurttaşın cebine ateş düşürdüğünü, bunu engellemek için bu şekilde bir karar aldıklarını aktaran Üre, Fıstığın kilogram fiyatı 210 TL olmuş. Resmen çeyrek altınla yarışıyor. Biz de bu sene tatlılarda ceviz kullandık. Vatandaş fıstıklı soruyor ama yapmıyoruz” şeklinde konuştu. Üre, cevizli baklavanın kilogram fiyatını en düşük 20 TL, en yüksek 60 TL olarak belirlediklerini de kaydetti.

’SÜPERMARKETLER, FIRINLAR VE BAKKALLAR TATLI SATMASIN’

Vatandaşlara tatlı alırken özellikle merdiven altı üretim yapan yerlerden uzak durmaları ve gerekli yerlere şikayet etmeleri uyarısında bulunan Kerim Üre, tatlıda hijyenin oldukça önemli olduğunu ifade etti. Esnafın birbirinin işine balta vurmaya çalıştığını anlatan Başkan Üre, Fırıncılar, süpermarketler, ayrıca marketler tatlı satıyor. Nerede, nasıl yapıldığı belli olmayan tatlıların fiyatını düşük tutup satıyorlar. Biz fırının ekmeğini, marketin sigarasını satmıyorsak onlar da tatlı satmasın. Herkes işini yapsın” dedi.

’İŞLERİMİZ YÜZDE 60 DÜŞÜYOR’

Tatlı imalat hanesi ve satış yeri bulunan Turan Yıldız, herkesin kendi işini yapması gerektiğini ifade etti. Market, fırın ve süpermarketlerin tatlı satmalarını değerlendiren Yıldız, Bizi hakikaten çok etkiliyor. Bu işi gereğince yapan bizler maliyetimizi ona göre hesaplayarak kaliteyi yukarda tutmaya çalışıyoruz. Ancak fırınların ve süpermarketlerin tatlı satması işimizi % 60 etkiliyor” şeklinde konuştu. Tatlıcı sırafının piyasa koşullarına karşı ciddi mücadele verdiğini anlatan Yıldız, günlük 30 tepsi antepfıstıklı baklava yaparken fıstığın fiyatından dolayı imal etmeme kararı aldıklarını da ifade etti.

Favori Sosyal Medya Hesabın Hangisi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.