Tasarım faaliyetlerinde vergi avantajına Ar-Ge şartı

Tasarım faaliyetlerinde vergi avantajına Ar-Ge şartı

Teknoloji geliştirme bölgelerinde yapılan dizayn faaliyetlerinin alakalı vergi istisnalarından faydalanması için Ar-Ge faaliyetleri sonucunda tescil belgesi alması gerekecek.

Bakanlar Kurulu Kararı’nın eki kararda değişiklik yapılmasına ilişkin Cumhurbaşkanı Kararı, Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Kararla, teknoloji geliştirme bölgelerinde faaliyet gösteren gelir ve kurumlar vergisi mükelleflerinin faydalanacağı istisna uygulamasına ilişkin düzenlemeye gidildi.

Buna göre, istisna uygulamasından faydalanmak için Ar-Ge faaliyetleri sonucunda alınan dizayn tescil belgesi, patente eşdeğer belge olarak kabul edilecek. Tasarım faaliyetlerinden doğan gayri maddi haklardan elde edilen kazançlar ise istisna kapsamından çıkarıldı.

Bu düzenleme, karardan önce başlatılmış projelerde 30 Haziran 2021’den sonra elde edilen kazançlara uygulanacak.

Mükellefler, kazancın elde edildiği vergilendirme dönemine ilişkin beyannamelerin verilmesi gereken sürenin sonuna kadar tescil ya da kayıt için yetkili kuruma başvurulmuş olması kaydıyla, bu kazançları doğuran işlemlerin gerçekleştirildiği vergilendirme döneminden başlayarak istisından faydalanabilecek.

Favori Sosyal Medya Hesabın Hangisi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.