Tarım ve üretim durma noktasında

Tarım ve üretim durma noktasında

Tarım sektöründe satışların durma noktasına gelmesi sebebiyle işçi çıkarma, üretimi yavaşlatma ya da durdurma gibi alternatifler masaya kondu.

TL’nin yabancı para cinsi karşısında tarihi değer kayıpları ekonomik krizi tetikledi. Türkiye’de bir çok sektör, derin yaralar alırken en büyük darbeyi alanlardan bir tanesi de tarım sektörü oldu.

Tarım Makineleri İmalatçıları Birliği (TARMAKBİR) Yönetim Kurulu Üyesi ve Erkunt Traktör Yönetim Kurulu Başkanı Zeynep Erkunt Armağan, yakın zamanda yaptığı açıklamada dövizde yaşanan dalgalanmaların traktör ve biçerdöver alımında ciddi durgunluğa neden olduğunu kaydediyordu.

Yüksek fiyat artışı sebebiyle çiftçinin girdi alamaması ve üretimin düşmesi ziraat makine ve ekipman sektöründe büyük daralmaya neden olmuş durumda. Türk Tarım Alet ve Makinaları İmalatçıları Birliği (TARMAKBİR) Genel Sekreteri Selami İleri, 25 senedir sektörde olduğunu ilk kez bu kadar sakin bir dönem yaşandığını söylüyor.

Sektörde satışların durma noktasına gelmesi sebebiyle işçi çıkarma, üretimi yavaşlatma ya da durdurma gibi alternatiflerin değerlendiriliyor.

Selami İleri “Bu dönem ziraat makine ve ekipmanları için satışların en yoğun olduğu dönem olarak bilinir. Bayiler gelir çeklerini verir, ürünleri alır, en hareketli dönem yaşanırdı. Fakat bu sene ne gelen var, ne de satış” diyor ve ekliyor: “Özellikle gübre ve diğer girdilerdeki fiyat artışı sebebiyle tüketim azaldı. Gübre satışlarının üçte bir oranında azaldığı ifade ediliyor. Bu çiftçinin üretim yapmadığı, yapamayacağı manasına geliyor. Üretim olmayınca ziraat makina ve ekipmanı da alınmıyor.”

Eylül ayı itibarıyla traktör satışlarında % 63 daralma yaşandığını belirten İleri, yüksek girdi fiyatları sebebiyle pancar üretiminde bir kaçış olduğunu söylüyor. Bütün bunların makina ve ekipman alımını azalttığını ve sektörün şu anda büyük bir sakinlik içinde olduğunu kaydediyor.

Ziraat Bankası’nın 25 bin liraya kadar % 75 faiz indirimli küçük ekipman kredisi verdiğini vurgulayan Selami İleri; bu kredinin limitinin arttırılması, dosya masraflarının devlet tarafından karşılanması ve % 100 düşük faizli olarak verilmesinin sektörde satışları arttırabileceğini ifade ediyor.

Favori Sosyal Medya Hesabın Hangisi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.