Tarım Sektörü İşsizliğe Çare Olabilir Mi ?

Tarım Sektörü İşsizliğe Çare Olabilir Mi ?

İşsizlik sorunu hakkında hükümetin yaptığı çözüm açıklamalarından sonra TZOB Başkanı Şemsi Bayraktar’da açıklamalarda bulundu. İşsizlik sorununa isdihdam alanı oldukça geniş olan ziraat ile çözüm aranması gerektiğini belirten Bayraktar, ziraat alanında erkekler kadar bayanların da ön planda olduğunu ve istihdamın yüzde 45,2’sini bayanların oluşturduğunu ifade etti.

Ekim Ayında Tarım İstihdamı Geriledi

Gelişen teknoloji ile birlikte, endüstrileşme ve yurttaşların köyden kente göçlerinin artmasıyla her ne kadar azalsa bile tarımdaki istihdamın ağırlığını koruduğunu belirten Bayraktar, son bir sene göz önünde bulundurulduğunda 5 ila 6 milyon kişiye istihdamın ziraat ile sağlandığının altını çizdi.

Konuşmasında 2016 senesinde tarım alanındaki istihdamı değerlendiren Bayraktar, Ocak ve Ağustos ayları arasında artışa geçen ziraat istihdamının mevsim koşulları ve zirai faaliyetlerin azalması sebebi ile ekim ayında gerilme yaşadığını ifade etti. Bunun geçici ve mevsimsel olduğunun, toprak ekim döneminde yatırım yapılması ve istihdam sağlanması halinde bu sayının katlanarak artacağını ifade etti.

Tarım Sektörünün İşsizliğe Çare Olması Bekleniyor

Temmuz ayı itibariyle işsizliğin son yılların rekor düzeyine çıktığının altın çizen Bayraktar, ‘’ İşsizlik son senelere göre rekor seviyeye ulaştı. Ancak tarım istihdamı Ekim ayında işsizliği yüzde 14’lerden yüzde 11’lere çekerek üstüne düşeni fazlası ile yerine getirdi. Ülkemizde ziraat sektörü sağladığı istihdam oranıyla pek çok ülkenin toplam nüfusunu geçiyor. Bu yüzden ziraat önemsenmeyecek bir durumda değil. Eğer dikkatli değerlendirilirse ziraat işsizliğin ilacı olabilir’’dedi.

Favori Sosyal Medya Hesabın Hangisi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.