Taksilerde İndi Bindi Ücreti Belirlendi !

Taksilerde İndi Bindi Ücreti Belirlendi !

Kısa mesafe yolculuk yapmak isteyen yurttaşlara tepki gösteren birçok taksi şoförüne yönelik şikayetler artınca Taksiciler Odası sorunu yeniden gündeme getirdi.

Açılış Ücreti 2 Lira 45 Kuruştan 8 Lira 75 Kuruşa Yükseldi

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Ulaşım Koordinasyon Merkezi (UKOME) ile geçtiğimiz yıllarda yapılan görüşmelerden bir sonuç çıkmamıştı. Ancak 2016 yılının son günlerinde yapılan görüşmelerden taksicileri sevindirecek bir karar çıktı. İstanbul Taksiciler Odası Başkanı Yahya Uğur, İBB’den önce bir açıklama yaparak, taksilerde uygulanan tarife sisteminde önemli bir değişime gittiklerini duyurdu. Taksiciler ile İstanbul Büyükçehir Belediyesi arasında varılan yeni uzlaşmaya göre, 3 lira 45 kuruş olan bir bakıma indi bindi ücreti olarak da nitelendirilen taksimetre açılış fiyatı 8 lira 75 kuruşa yükseltildi. Ancak 8 lira 75 kuruşluk taksimetre açılış fiyatındaki artış başka anlamlara da geliyor.

Taksiye Binildiğinde İlk 2.5 Kilometre Mesafesi İçin Taksimetre Açılmayacak

Çünkü artık kısa mesafe açılış ücreti ilk binildiği anı değil ilk iki buçuk kilometrelik mesafeyi kapsayacak. Yani taksi kullanmak isteyen bir yurttaş ilk iki buçuk kilometrelik mesafe içinde inmek isterse 8 lira 75 kuruş ödemek halinde olacak. İki buçuk kilometre boyunca taksimetre 8 lira 75 kuruşta sabitlenirken, bu mesafe tamamlandıktan sonra kilometre başına 2 lira 10 kuruşluk ücret eklenmeye  başlayacak.

Kurul Dışı Davranan Taksiciler Cezalandırılacak

Taksicileri korumak ve yurttaş ile yaşanan kısa mesafe atışmalarına son vermek için bu şekilde bir tarife değişikliğine giden Taksiciler Odası ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi, bu karara karşın yolcuya gideceği mesafeye göre muamele yapan taksiciye ilave yaptırımlar uygulayacak. Yeni düzenlemeye göre, yolcuya mesafe sebebiyle kötü muamele yapan ve şikayet edilen bir taksici aynı hareketi bir kez daha tekrarlaması halinde sürücü lisansı bir aylığına askıya alınacak ve trafiğe çıkamayacak.

Favori Sosyal Medya Hesabın Hangisi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.