Taksiciler Uber Davasının Sonucunu Bekliyor

Taksiciler Uber Davasının Sonucunu Bekliyor

İnternet üstünden hizmet veren Uber‘e erişimin engellenmesi ve firmanın Türkiye’den men edilmesi isteğiyle açılan davada, birleşme kararları sonrası kapsamı artan dosyaya heyetçe bakılması ve tedbir isteğiyle alakalı değerlendirmenin de duruşma arasında yapılması kararlaştırıldı.

İstanbul 10. Asliye Ticaret Mahkemesi’ndeki ikinci duruşmaya, birleşen dosyalardaki davacı ve davalıların avukatları katıldı. Müdahale isteğinde bulunan Atatürk Havalimanı Taksiciler Kooperatifi ve İstanbul Taksi Sahipleri Derneği avukatları da duruşmada hazır bulundu.

Duruşmada İstanbul 4. Asliye Ticaret ve İstanbul 16. Asliye Ticaret mahkemelerinde görülen aynı mahiyetteki dava dosyalarının bu dava dosyası ile birleştirilmesine karar verildiği anımsatılarak, süresi tamamlanmasına karşın bilirkişi raporunun halen mahkemeye sunulmadığı aktarıldı.

    Avukatların tedbir konulması isteği

Birleşen dosya davacısı İstanbul Otomobil Esnaf Odası avukatı Seda Kaya’nın birleşmeye itiraz ettiği ve tedbir isteğinde bulunduğu belirtilen duruşmada, İstanbul Taksi Sahipleri Derneği tarafından sunulan müdahale dilekçesindeyse davalı tarafından kullanıldığı belirtilen sitelere erişimlerin engellenmesine yönelik tedbir isteğinde bulunulduğu ifade edildi.

Davacılardan Birleşik Taksiler Derneği avukatı tarafından 25 Mayıs’ta gerçekleşen yönetmelik değişikliği ile ilgili basın yayın organlarında çıkan haber çıktılarının da mahkemeye sunulduğu kaydedilen duruşmada, dernek avukatlarınca da davalıların kullanımında olan web sitelerine erişimin engellenmesine yönelik talepte bulunduğu dile getirildi.

Duruşmada beyanı sorulan davacı avukatlarından Erdem Türkekul, 25 Mayıs’ta yönetmelikte yapılan yeni bir değişiklikle, “D2 belgesi olmayan şahıslara yetki belgesi kullandırılması durumunda ceza verileceği”nin belirtildiğini anlatarak, “Uber‘de D2 yetki belgesinin bulunmadığı aşikar. Nitekim yönetmelik değişikliğinden sonra da yetkili makamlarca bir çok araca bu nedenle cezai işlem yapılmıştır. Biz yeniden tedbir isteğimizin karara bağlanmasını talep ediyoruz.” dedi.

Davcı avukatlarından Seda Kaya da bahis konusu yönetmelik değişikliği ile D2 belgesi ile hizmet verilemeyeceğinin ortaya çıktığını, yetkili makamlar tarafından denetimler yapıldığını ve yoğun şekilde cezalar yazıldığını ifade etti. Diğer davacı taraf avukatları da dilekçelerini tekrar ederek tedbir kararı verilmesini talep etti.

“Yönetmelik değişikliği bu davaya uygulanacak mı?”

Davalı Uber‘in avukatı Tolga Uluay, ocakta yapılan yönetmelik değişikliğine ilişkin 1 saat öncesinden bildirim hususunun, yürürlüğü ertelenmiş bir husus olduğunu savunarak, “Dolayısı ile sistem kurulamadığı için yürürlük ertelenmiş vaziyettedir. 25 Mayıs’ta yapılan yönetmelik değişikliğinin davada uygulanıp uygulanmayacağı lakin bilirkişi incelemesi sonucunda meydana çıkacaktır. Davacıların tedbir isteği dava sonucu ile elde edebilecekleri menfaate yöneliktir. Bu nedenle tedbir isteğinin reddi gereklidir.” savunmasını yaptı.

Davaya ilişkin ara kararını açıklayan mahkeme, bilir kişilerin raporlarını halen mahkemeye sunmadıklarını belirterek, her birine, “2 haftalık süre içinde raporlarını mahkemeye sunmaları, aksi hâlde haklarında suç duyurusunda bulunulacağı, Adli Yargı Bilirkişi Bölge Kurulu’nun bilir kişi listesinden geçici ve sürekli olarak çıkarılacakları” konusunda uyarı bulunan davetiye çıkarılmasını karara bağladı.

  Tedbir isteğini heyet değerlendirecek

Müdahale isteğinde bulunan İstanbul Taksi Sahipleri Derneği ve Atatürk Havalimanı Taksiciler Kooperatifi’in taleplerini kabul eden mahkeme, dava kıymeti belirtilmediği için mahkemece tek hakim tarafından yargılamaya devam edildiğini anımsattı.

Birleşen dosyalar ve taraflar arasındaki hukuki ilişkinin niteliğine göre davanın heyet aracılığı ile görülmesinin uygun olduğunu aktaran mahkeme, açılan davanın niteliğine göre dava dosyasının heyete gönderilmesine, tedbir isteğiyle alakalı celse arasında heyetçe karar oluşturulmasına hükmetti.

Mahkeme duruşmayı 7 Kasım’a erteledi.

  Taksiciler Adalet Sarayı önünde toplandı

Duruşmanın arkasından Çağlayan’daki İstanbul Adalet Sarayı önünde toplanan bir grup taksici, “Sayın Cumhurbaşkanım taksici sırafının tek umudu sizsiniz” ve “Korsanla mücadeleye devam” yazılı pankartlar açtı.

Grup adına açıklama yapan İstanbul Otomobilciler Esnaf Odası ve İstanbul Taksiciler Esnaf Odası Başkanı Eyüp Aksu, Uber’in ülkedeki yasaları hiçe sayarak faaliyet gösterdiğini ve ekonomiye hiç bir katkısının olmadığını iddia ederek, ”Geçtiğimiz günlerde Başbakanımızın talimatı ile Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığımızın yayımladığı yönetmelik, arkasından İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin aldığı bir takım yaptırımlardan sonra Sayın Cumhurbaşkanımızın da yaptığı açıklama son noktayı koymuştur. Şimdi de sistemin tamamiyle kapatılması için yüce mahkemenin kararını bekliyoruz.” şeklinde konuştu.

Cumhurbaşkanı, Başbakan, Ulaştırma ve İçişleri bakanlarıyla ,taksici esnafına teşekkür eden Aksu, emniyet biriminin yapacağı denetimlerle, devletin aldığı kararlara uymayanlara, küresel korsanlara katiyen fırsat tanımayacaklarına olan inançlarının sonsuz olduğunu ifade etti.

Aksu, açıklamasında şunları ifade etti:

”Bundan bu şekilde taksici esnafı olarak bakış açımızı değiştirerek, İstanbul halkına daha kaliteli araçlarla daha iyi hizmet vermek zorundayız. Aracımızda çalışan şoförlerimizin kılık kıyafetinden tutun, müşteriye davranış biçimine varıncaya kadar düzeltmemiz gerektiğini katiyen unutmayalım. İstanbul halkı da 3-5 ayda taksici esnafının vizyon ve misyonunu değiştirdiğini, günün teknolojisine ayak uydurduğunu görecektir.”

   Dava dilekçesinden

Davacı taksiciler tarafından sunulan dava dilekçelerinde, Türkiye’de herhangi bir vergi kaydı bulunmayan ABD merkezli firmanın web üstünden kanuni olmayan nakliyatçılık yaptığı iddia ediliyor.

Dilekçede, “Taksicilerin telafisi güç zararlara uğramasının önüne geçmek, rekabet ve ticaretin korunması, ülkedeki vergi kayıplarının önlenmesi ve ticari yaşamın yeniden düzene girmesi için Uber‘in tüm web sitelerine ve mobil uygulamalarına teminatsız olarak ihtiyati tedbir konulması, firmanın web sitelerine erişimin engellenmesi ve firmanın meni talep edilmektedir.” deniliyor.

Favori Sosyal Medya Hesabın Hangisi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.