Suriye’den gelen patates henüz pazara yansımadı

Suriye'den gelen patates henüz pazara yansımadı

Yağmur, dolu, fırtına derken bir türlü gelmeyen yaz sıcakları, semt pazarlarına da halen uğramamış. Pek çok sebze ve meyvede yaz aylarında ucuzlayan pazarlar yok. Çarşıda, pazarda, markette gündem patates-soğan, domates-limon! Dikkatler pazarda 6, markette 7.5 lirayı gören patates fiyatıyla pazarda 5, markette 6 lirayı gören soğan fiyatı üstünde.

Son olarak Suriye’den ithal edilen patatesle beraber fiyatların pazarda 2 lirayı göreceği belirtilmiş, fiyatların ‘fırsatçılar sebebiyle yükseldiği, dış alımın bunu regüle edeceği ifade edilmişti. Soğan fiyatındaysa Eskişehir ve Amasya’daki yeni hasatla düşüş görüleceği belirtilmişti.

Suriye değil, Adana

Semt pazarında  halen Suriye’den gelen patates yok. Pazarcılar halden; Adana’dan yeni hasat patates, Reyhanlı’dan soğan getirmiş. Halde 3-3.5 liraya inen patates pazarda 4 liraya, gene halde 4 lira olan patates ise pazarda 5 liraya satılıyor. Patates soğan tezgahı olan pazarcı İbrahim Ağacı, “Halde fiyat 1 lira düştü. Bizde de 1 lira düştü. Hasat oldukça biz zaten fiyatın düşeceğini düşünüyoruz. Adana’dan hasat başladı, İzmir, İnegöl, Nevşehir, Niğde diye hasat yapılır. Halde Suriye ürünü görmedim. Yavaş yavaş gelebilir” diyor.

8 çuval yerine 2 çuval

Sebzeden meyveye onlarca çeşidi barındıran pazarlarda şu sıra patates soğan tezgahı bulmak da zor. Olan tezgahlar da aldıkları ürünü azaltmış. Pazarcı Battal Yılmaz, “Halden aldığım fiyat üstüne şu anda kar edecek bir fiyat koysam kimse gelip almaz. Zaten şu anda da alan 1 kilogram ancak alıyor. Halbuki soğan patates söylediğin normalde 3 kilodan az alınmazdı. Şu anda görüyorsunuz yeni ürün soğanı 5 liraya satıyorum. Tabi kimse almıyor. Daha önce 8 çuval getirirdim, şimdi 2 çuval getirdim” şeklinde konuşuyor.

Limon deyip geçme

Pazarda limon bulmak zor iş! Tek bir tezgahta fileye doldurulmuş olarak satılan  limonun kilogram fiyatı 10-12 lira. Ortalama 8 limon bir kilogram oluyor. Bu hesapla limonun tanesi 1.25-1.5 lira arasında değişiyor. Bu senenin da sürprizlerinden olan domateste çeşitli türde, çeşitli fiyatlar var. Pazarda domates fiyat aralığı 3-8 lira. Geçen haftaya oranla 1 lira fiyatı inen domateste de yeni hasat bekleniyor.

Yine taze fasülye, gene sivri biber

Pazarın her sene mutlaka fiyatta sürpriz yapan ürünleri olur! Fakat bir de sürpriz yapmadan her sene fiyatta lider olanlar var. Bunların başında şüphesiz taze fasülye, biber çeşitleri gelir. Geçen yıllarda hastalıklar, aşırı sıcaklar sebebiyle kilosu 12 lirayı aşan taze fasülye kilosu pazarda 5-6, marketteyse 7-10 lira. Sivri biber gene çeşit çeşit 9 lirayı görüyor. Dolmalık biber de yükselişte. Fiyatı 4 lira.

‘Fiyatı etikette bile yazmıyor’

Pazar esnafı fiyatların yüksek olmasından şikayetçi. Malları elinde kalan esnaf da fiyatların düşmesini bekliyor. ‘Patates soğan 1-2 lira değilse kim neden alsın’ diye arkamızdan bağıran bir esnaf, devamını şu şekilde getiriyor:

“Bu iki ürün her vakit fiyatı düşük olmalı. En fakir insanın bile evine giren üründür. Ekmek gibi.”

Fiyat yüksek olunca esnaf bazılarına etiket bile koymamış. Pek pek çok müşteriyi ‘hemen kaçırmak’ istemediğini belirtiyor.

Favori Sosyal Medya Hesabın Hangisi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.