SSM ile ASELSAN Yeni Sözleşme İmzaladı

      SSM, ASELSAN ile Dost-Düşman Tanıma Tanıtma Sistemi ve Sayısal Haberleşme Şebekesi alanlarında yaklaşık 1.5 milyar TL bedelinde iki anlaşma imzaladı.SSM ile ASELSAN'dan yerli ve milli sistemler için yeni sözleşmeler imzalandı

        Savunma Sanayii Müsteşarlığı (SSM), ASELSAN ile Dost-Düşman Tanıma Tanıtma Sistemi ve Sayısal Haberleşme Şebekesi alanlarında yaklaşık 1.5 milyar TL bedelinde iki anlaşma imzaladı. Sözleşmeler Savunma Sanayii Müsteşarı Prof. Dr. İsmail Demir, Emniyet Genel Müdür V. Erhan Gülveren ve Aselsan Genel Müdürü Haluk Görgün’ün katıldığı bir törenle SSM’de imzalandı.

Milli Dost Düşman Tanıma Tanıtma Sistemi

         Tanıma Tanıtma Sistemleri, savaş alanında bulunan dost platformların sorgulama ve yanıtlama yöntemiyle, hızlı ve doğru bir şekilde teşhis edilmesini sağlayan, askeri harekat açısından yaşami öneme haiz sistemler. Milli IFF (Identification Friend and Foe / Dost Düşman Tanıma) Mod 4 sistemlerinde karşılaşılan zafiyetlerin giderilmesi maksadıyla, NATO tarafından, tüm platformlarda Mod 5 sistemlerin kullanılması mecburi tutuldu. Mod 4 anahtar dağıtımının NATO içerisinde 2020 Haziranından sonra sonlandırılacak olması sebebiyle ülkelerin beyan ettikleri platformların takvime uygun olarak Mod 5’e geçirilmesi gerekiyor.

          Savunma Sanayi Müsteşarlığıyla ASELSAN arasında imzalanan bu anlaşma ile Hava ve Deniz güçlerimizin envanterinde kullanılmakta olan tüm IFF Mod 4 Platformların, Milli olarak tasarlanıp üretilecek olan IFF Mod 5’e yükseltilmesi sağlanacak.

          Proje sayesinde Türk Silahlı Kuvvetleri’nin kullandığı tüm IFF sistemleri, milli imkânlarla tasarlanmış cihazlardan oluşacak. Aynı zamanda bu sistemlerimizin tüm program ve donanımı milli ve yerli olacağından, ülkemiz savunma endüstrisinde yaşami önem taşıyan diğer savunma sistemleriyle entegrasyonu da sağlanacak ve dışa bağımlılık tamamıyla ortadan kalkacak.
Türkiye olarak IFF sistemlerine yönelik faaliyetlere başlamadan önce IFF cihazlarımızın tamamı başta ABD olmak üzere Avrupa’dan İtalya, Fransa, Almanya gibi ülkelerden temin edilmekteydi. Türkiye, NATO STANAG uyumlu IFF Mod 5/S Sistemleri’ni ürün ailesine kazandırarak, dünyada bu alanda özgün IFF ve Kripto sistemlerini geliştirebilen ve kendi kendine yetebilen sayılı 4 ülke arasında yerini alacak.

Polislerimiz için Sayısal Haberleşme Sistemi

          SSM’de yapılan törende ikinci imzalar Emniyet Genel Müdürlüğü’nün Ankara ve İstanbul illerinde uçtan uca sayısal milli kriptolu telsiz haberleşmesi ihtiyacının karşılanmasına yönelik sayısal haberleşme şebekesi kurulması için atıldı.
            Proje kapsamında Emniyet Genel Müdürlüğü’nün ihtiyaçları gözetilerek yerli ve milli imkânlarla özgün olarak geliştirilecek ve üretilecek olan telsiz sistemleri Ankara ve İstanbul illerinde kurulacak.

            ASELSAN’ın özgün olarak tasarlayıp geliştirdiği Milli Kriptolu DMR (Digital Mobile Radio / Sayısal Mobil Telsiz) Sistemi, Emniyet Genel Müdürlüğü için ilk fazda 15 ilde hizmete sunuldu. İkinci fazda 7 il için kurulumlar devam etmekte olup yıl sonunda tamamlanacak. Üçüncü faz olarak Ankara ve İstanbul illerinin de tamamlanmasıyla ülkemiz dünyanın en büyük sayısal haberleşme alt yapılarından birine sahip olacak.

         Proje kapsamında Emniyet Genel Müdürlüğüyle iş birliği çerçevesinde ASELSAN tarafından tasarlanan “Design Turkey İyi Tasarım” ödüllü, mekanik ve elektronik standartları en küçük ebatlar içerisinde karşılamış sağlam, güvenilir ve kullanımı kolay bir cihaz olan 3700 modeli el telsizi de kullanılacak. 

Favori Sosyal Medya Hesabın Hangisi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.