Son dakika: ASELSAN yaptı!railgun Sesten 6 kat daha hızlı

ASELSAN, dünyada “railgun” olarak adlandırılan ve ateşli silahların yerini alması beklenen elektromanyetik top (EMT) sistemlerini geliştiren sayılı şirketlerden birisi olarak ilgi çekiyor. ASELSAN çok yakında uluslar arası platformlarda TUFAN adı verilen projesi ile konuşulmaya başlanacak.Son dakika: ASELSAN yaptı! Sesten 6 kat daha hızlı

EMT Sistemi TUFAN’ın prototip testlerini 2016’da gerçekleştiren ASELSAN, gelecek günlerde de Tuz Gölü’nde TUFAN’ın ilk test atışlarını gerçekleştirecek.

3 MODELİ VAR

Habertürk’ten Güntay Şimşek’in haberine göre, ASELSAN Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Prof. Dr. Haluk Görgün’den de TUFAN’ın test atışlarına hazır hale geldiğini teyit etti. Geçen hafta bir grup gazeteci ile İstanbul’da bir araya gelen Görgün’den ikincil halka arzı hakkında da bilgiler verdi. ASELSAN’ın ikinci yüzde 15’lik halka arz diliminden beklenen 1 milyar dolarlık kaynağın şirket alımı, birleşmeler ve yeni teknolojilerde kullanılması düşünülüyor. 3 modeli (M, S ve D) olan TUFAN da halka arzdan nasiplenecek projelerden birisi. Ancak halka arz olsun ya da olmasın TUFAN’daki gelişmenin Türkiye için çok manalı olduğunun bilinmesi gerekir. Baykar Makine’nin Bayraktar ve TAI’nin ANKA insansız hava araçları ile (İHA) yakaladığı başarıdan sonra ASELSAN’ın TUFAN’ı Türk savunma endüstriinin oldukça önemli bir başarısı olacaktır. Türkiye, havacılık sanayisindeki kayıplarını İHA’larla kapama şansı yakaladığı gibi 1950’li yıllarda geliştirilmeye başlanan roket teknolojisindeki açığını da elektromanyetik sistemlerle gidererek dünyanın sayılı ülkelerinden biri olabilir.

EN CİDDİ SORUNU ENERJİ

Hava savunma sistemlerinin, füzelerin, uçaksavarların, mermili, namlulu yöntemlerin yerini, teknolojik gelişmelerle beraber elektromanyetik silahların alacağı belirtiliyor. Birçok açıdan halen geliştirilmeye devam eden “railgun” sistemini ilk operasyonel hale getiren Amerika. Ancak yüksek enerji kaynağı ile çalışma meselesi halen çözülmüş değil. En ciddi sorunu, enerji. Ancak 5-10 sene içinde bu sistemin savunmanın her alanında kullanılacağına kesin gözü ile bakılıyor. Teknoloji de bu yönde gelişiyor.

TUFAN TESTE HAZIR

İlk test atışı Tuz Gölü’nde yapılacak.

Favori Sosyal Medya Hesabın Hangisi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.