Sanayicilere teçhizat desteği!

Sanayicilere teçhizat desteği!

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, KOSGEB tarafından endüstricilere 1 milyon liralık yerli makine teçhizat alımında 300 bin lira finansman desteği sağlanacağını belirterek, “Böylece yerli makine üreticileri için 1,4 milyar liralık üretim ve pazar hacmi oluşturacağız.” ifadesini kullandı.

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıkladığı 100 Günlük İcraat Programı’nda yer alan bir hedefi daha yaşama geçirdi.

Bakan Varank, yazılı açıklamasında, KOSGEB tarafından endüstricilere 1 milyon liralık yerli makine teçhizat alımında 300 bin lira finansman desteği sağlanacağını bildirdi.

Varank, KOSGEB’in “Yerli Makine Teçhizat Destek Programı” kapsamında bin 345 işletme belirlendiğine dikkati çekerek şu şekilde devam etti:

“Uygulamaya koyduğumuz programlarla endüstricilerimizi ve KOBİ’lerimizi desteklemeye kararlıyız. Kaynaklarımızı etkin ve verimli kullanarak işletmelerimizin önünü açmaya devam edeceğiz. Bu doğrultuda KOSGEB aracılığı ile imalat endüstrisinde faaliyet gösteren işletmelerin kullanacakları yerli ve yeni makine teçhizat alımları için uygun koşullarda finansman desteği sağlıyoruz. Bu finansman desteği imalat endüstrisindeki işletmelerimizin yatırımlarını hızlandırmak ve üretim kapasitelerini arttırmak için de önemli bir enstrüman olacaktır.”

İlan edilen destek programı kapsamında başvurusu kabul edilen endüstricilerin yerli ve yeni makine alımını içeren yatırımlarına destek olacaklarını vurgulayan Varank, şunları ifade etti:

“Sanayicilerin 1 milyon liralık yerli makine teçhizat alımında, bu yatırımın KOBİ başına 300 bin liraya kadar olan finansman maliyetini biz karşılıyoruz. Böylece yerli makine üreticileri için 1,4 milyar liralık üretim ve pazar hacmi oluşturacağız. Uygulamasını başlattığımız bu program sayesinde yerli makine üreten endüstricilerimize de üretim ve pazar olanağı sunuyoruz. Böylelikle yerli makine teçhizat kullanacak endüstricilerimizin ilk etapta toplamda 700 milyon liraya yaklaşan yatırımlarının finansmanı uygun maliyetle karşılanmış olacak.”

Bakan Varank’ın açıkladığı programa bu sene haziran-ağustos aylarında 2 bin 252 işletme başvuru yaptı. Gerekli koşulları taşıyan bin 345 işletmenin başvurusuna onay verildi. Bu işletmelere KOSGEB ile bankalar arasında yapılan görüşmeler çerçevesinde ilk 6 ayı ödemesiz, 36 ay vade seçeneği ile uygun maliyetli kredi kullandırılacak.

Favori Sosyal Medya Hesabın Hangisi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.