Samanın fiyatı geçen yıla oranla 2 kat arttı

Mardin’in Derik ilçesinde samanın fiyatı, % 100 arttı. Geçen sene 150 liradan satılan samanın tonu, bu sene 300 liradan alıcı buluyor.Samanın fiyatı geçen yıla oranla % 100 arttı

Mardin’in Derik ilçesinde ekinlerin biçilip, tarladaki hasadın kaldırılmasının arkasından samanın taşınmasına da başlandı. Ramazan ayında, 35 derece sıcaklığa karşın, çuvallanıp kamyonlara yüklenen saman, satılmak üzere yakın illere doğru yola çıkıyor.

Bunaltıcı sıcağa karşın tarladan kaldırılan samanın bu sene fiyatı iki katına çıktı. Geçen sene tonu 150 ile 200 lira arasında olan buğday ve arpa samanının fiyatının bu sene 300-350 liraya çıktığı belirtilerken, mercimek samanının tonu da 700 liraya alıcı buluyor.

Yüzlerine bağladıkları bez parçaları ile saman tozlarından korunan işçiler, günlük 100 liraya çalıştıklarını, Ramazan ayı olması sebebiyle zorlandıklarını ifade etti. Yaklaşık bir ay devam eden saman sezonu boyunca hiç boş kalmadığını belirten işçilerden Hüsnü Ünal Kaya, “Her yaz mevsiminde bu işi yapıyoruz. Sabah saat 04.00 gibi kalkıyoruz. Saman hazırsa arabalara yüklemeye başlarız. Tarlada yatıp kalkıyoruz. Sivrisinek istilasına uğruyoruz, yılan tehlikesi var. Hava sıcak, oruç tutuyoruz, toz var o yüzden işimiz çok zor. Burada yüklediğimiz balyalar (Çuvallar) çevre illere satılıyor. Bu sıcakta tozun içerisinde çalışmak hakikaten zor. Ailemizin geçimini sağlamak için çalışıyoruz” dedi.

Saman işçilerinden Abdulkadir Gül de, 60 kiloluk saman balyalarını sırtlarında taşıdıklarını ifade etti.

Favori Sosyal Medya Hesabın Hangisi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.