Sadece Türkiye’de değil Dünyada Fındık yok!!

fındık4

Türkiye’mizin ve Karadenizin yeşil altını fındık rekoltesi düşük.Fındık fiyatlarında çok fazla değişim yaşanmamakta.Yapılan araştırmalara göre fındık rekoltesinin Türkiye’de olduğu gibi diğer ülkelerde de düşük olduğu anlaşıldı.

Dünyanın en çok fındık üretimini gerçekleştiren Türkiye’de fındık rekoltesinin 468 bin ton olarak açıklanmasının ardından, fındık üretimi yapan diğer ülkelerde de fındık rekoltesinin düşük olduğu ortaya çıktı.

Fındık rekoltesinin durumu fındık üreticisi için oldukça önemli.Bu sene ilk kez resmi olarak Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından açıklanan fındık rekoltesinde ciddi düşüş olduğu tespit edildi. Rekolte tartışmalarının önüne geçmek adına sadece bakanlık bünyesinde yapılan çalışmalar doğrultusunda belirlenen tahmini fındık rekoltesinde yüzde 40 düşüş olduğu belirlendi. Geçen yıl 646 bin ton olarak belirlenen fındık rekoltesi, bu yıl 468 bin tona düştü. Açıklanan rekolte don afetinin yaşandığı 2014 yılı rekoltesinden de aşağıda olduğu ifade edildi.

Türkiye’deki fındık rekoltesindeki düşüşünün nedeni

Türkiye’de en fazla rekolte düşüşü 115 bin 203 ton ile Ordu olurken, Ordu’yu Giresun takip etti. Türkiye’deki fındık rekoltesinin düşüşündeki bazı nedenler ise; doğal afetlere, küllenme hastalığına ve bahçelerdeki bakımsızlığa bağlandı. Mart ve nisan ayında yaşanan don afeti, fırtına ve aşırı yağmurun bölgede fındığı olumsuz etkilediği bildirildi. Fındık rekoltesini etkilen diğer faktörler ise küllenme hastalığı ve bahçe bakımsızlığı olarak tespit edildi.

Ayrıca, temmuz ayının ilk haftasında yaşanan sel ve heyelan afeti nedeniyle de fındık rekoltesinde bir miktar düşüş yaşanmasının tahmin edildiği bildirildi.

Sadece Türkiye’de değil Dünya üretiminde de düşüş var

Öte yandan alınan bilgilere göre, fındık üretimi gerçekleştirilen İspanya, İtalya ve Gürcistan gibi ülkelerin fındık rekoltesinde de düşüş yaşandığı ortaya çıktı. Alınan bilgilere göre; bu yıl fındık üretiminde İspanya’da yüzde 45’lik, İtalya’da yüzde 50’lik ve Gürcistan’da yüzde 60’lık düşüş yaşanıyor.Dünyadada yaşanan fındık fiyatlarındaki düşüş fındık üreticisini tedirgin ediyor.

Favori Sosyal Medya Hesabın Hangisi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.