Rüzgar enerjisine 10 milyar $ yatırım yapılacak

Rüzgar enerjisine 10 milyar $ yatırım yapılacak

Türkiye Rüzgar Enerjisi Birliği Başkanı (TÜREB) Mustafa Serdar Ataseven, Avrupa Rüzgar Enerjisi Birliği, TÜREB ve yenilenebilir enerji sektöründe teknik danışmanlık hizmeti sunan Belçika merkezli 3E şirketi iş birliği ile düzenlenen offshore rüzgar enerjisi çalıştayına katıldı. Türkiye’de rüzgar enerjisi sektörünün 2005’te yayınlanan Yenilenebilir Enerji Kanunu sonrasında gelişmeye başladığını anımsatan Ataseven, gelecekte kara ve deniz üstü (offshore) rüzgar enerjisi yatırımları ile sektörün daha da büyüyeceğini kaydetti.

11 YILDA 47 KAT BÜYÜDÜ

Ataseven, Türkiye’nin 2007’de rüzgardaki kurulu gücünün 146 megavat olduğunu, bu sene temmuz itibariyle işletmede olan kapasitenin ise 7 bin megavatı geçtiğini ifade etti. Özellikle son 5 senedir Türkiye’de rüzgar sektörünün her sene yüzde 25-30 büyüme gösterdiğine dikkati çeken Ataseven, geçen sene Yenilenebilir Enerji Kaynak Alanları (YEKA) ihalesi ile birlikte toplamda 4 bin megavatlık kapasite tahsisinin yapıldığını aktardı. Ataveseven, geçen sene tahsis edilen bu kapasitenin yaklaşık 5 milyar dolarlık yatırım hacmi oluşturacağını ve gelecek 3-4 sene içinde bu kapasitenin işletmeye alınacağını ifade etti.

BİN 200 MEGAVATLIK YEKA PROJESİ BAŞLIYOR

Öte yandan, mevcut santrallerin kapasitelerinin arttırılması için de Türkiye Elektrik İletim AŞ’ye bin 100 megavatlık başvuru yapıldığını söyleyen Ataseven, bu ilave kapasite tahsislerinin önünün açılması gerektiğini ifade etti. Ataseven, geçen ay duyurusu yayınlanan offshore YEKA rüzgar projesi ile Türkiye’nin yeni bir teknolojiye adım attığına dikkati çekerek, şunları ifade etti: “Burada bin 200 megavatlık bir projeden bahsediyoruz. Yüzde 60 yerli ekipman, % 80 Türk mühendis şartı bulunuyor. İhalede tavan fiyat kilovatsaat başı 8 dolar/centten açılacak. 23 Ekim’de son başvuruları alınacak bin 200 megavatlık offshore rüzgar enerjisi santrali 3 milyar doların üstünde bir yatırım hacmi ortaya çıkarıyor. Bu yatırımla birlikte, Türkiye’de kısa sürede yalnızca rüzgar enerjisine 10 milyar doların üstünde bir yatırım yapılmış olacak. Türkiye’de kıyılarımız Kuzey Denizi’nde olduğu gibi 15-20 metre derinlikte değil, kıyı derinlikleri 75 metreden başlıyor. Bu da oldukça maliyet arttıran bir unsur ama bunun da çözümü yüzen santral teknolojisi olabilir. Bunu da yarışmaya giren şirketler değerlendirecektir.”

SANTRALDEKİ  TEKNOLOJİYİ  KIYI  DERİNLİĞİ  BELİRLEYECEK

3E Rüzgar Enerjisi Takım Lideri ve Offshore Uzmanı Barış Adiloğlu da Türkiye’de offshore rüzgar santrali için seçilen alanların kıyı derinliklerinin 50 metrenin üstünde de olabileceğini ve bu durumda derinliklere bağlı olarak yüzen santral teknolojisinin kullanılabileceğini ifade etti. Henüz çok yeni olan bu teknolojinin ilk örneğinin İskoçya’da 30 megavatlık bir projede uygulandığını anımsatan Adiloğlu, Türkiye’nin buradaki deneyimlerden de yararlanabileceğini ve offshore santralde kullanılacak teknolojiyi kıyı derinliğinin belirleyeceğini ifade etti. Adiloğlu, Türkiye’nin şimdiye kadar mega projeleri yaşama geçirdiğine dikkati çekerek, “Offshore rüzgar enerjisi santralinde kapasitenin bin 200 megavat düzeyinde olması, mega proje olması, katiyetle fiyat avantajı sağlayacaktır.” değerlendirmesinde bulundu.

Favori Sosyal Medya Hesabın Hangisi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.