RUS DOĞALGAZ ŞİRKETLERİNDEN OLAN GAZPROM’DAN DUDAK UÇAKLATAN YATIRIM !

RUS DOĞALGAZ ŞİRKETLERİNDEN OLAN GAZPROM'DAN DUDAK UÇAKLATAN YATIRIM ! Geçen yıl yaşanan uçak düşürme krizinin arkasından Rusya olan ilişkilerimiz bozulmuş, ipler kopma noktasına gelmişti. Bu süreçte iki ülke arasındaki ticaret hacmi de nerdeyse sıfırlanmıştı. Aradan geçen süreçte yaşanan yumuşama sonucunda iki ülke arasındaki ticaret yeniden canlanmaya başladı. Rus doğalgaz devi Gazprom; Türkiye üstünden Avrupa’ya doğal gaz ihracatı yapmak istiyor.

Gazprom Türkiye’deki doğal gaz boru hattı için yaklaşık 600 milyon dolarlık yatırım yapacağını duyurdu. Gazprom Rusya’nın en büyük enerji şirketi olmakla beraber aynı vakitde dünyanın en çok doğal gaz çıkaran kuruluşudur. Gazprom’da üretilen doğal gaz çeşitli boru hatlarıyla ülkelere transfer edilmektedir.

600 MİLYON DOLARLIK DEV YATIRIM 

Rus devi Avrupa’ya daha fazla doğal gaz ihraç edebilmek ve Türkiye’ye doğal gaz akışını sağlayabilmek maksadı ile Türkiye’den geçen bir doğal gaz boru hattı yapmayı düşünüyor. Türkiye’den geçecek olan doğal boru hattı için Gazprom 600 milyon dolar yatırım yapacağını açıkladı. Rusya’dan Türkiye’ye doğal gaz akışını sağlayacak olan Türk Akımı projesi 2 sene önce Vladimir Putin tarafından teklif edilmişti. Gazprom 600 milyon dolarlık yatırımın 370 milyon doları Türk Akımı projesine, kalan kısmıysa doğal gaz ulaşım sisteminin genişletilmesi çalışmalarına kullanılacak.

Stratejik olarak önemli bir noktada bulunan Türkiye, Orta Doğuyla Avrupa arasında köprü görevi görüyor. İhracatını daha çok alana yaymak isteyen Rusya’da, Türkiye’ye yatırım yaparak Gazprom tarafından çıkarılan doğal gazı Türkiye üstünden dünyaya taşımak istiyor.

Favori Sosyal Medya Hesabın Hangisi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.