Reel sektöre 10 milyar destek

Reel sektöre 10 milyar destek

Hükümet öncülüğünde başlatılan kampanya ile 8 banka, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) ile Kredi Garanti Fonu (KGF) reel sektöre düşük faizli kredi sağlayacak. “Birlikte kazanacağız” sloganı ile tanıtılan KOBİ Destek Paketi’yle KOBİ’ler normal kredi faizlerinin 10 puan altında para bulabilecek. 10 milyar liralık kaynak için başvurular pazartesi günü başlıyor. Kredi başvurularında faiz oranı yüzde 1.85, âzâmi tutar ise 200 bin TL olacak.

ÜLKE OLARAK KENETLENİYORUZ

Protokolün imza töreninde konuşan Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, “Temmuzda başlayan, ağustosta zirveye çıkan, Türkiye’yi hedef alan hesaplı saldırılar karşısında ‘sonunda kazanacağız’ dedik. Ortaya koyduğumuz bu mücadelede tüm kurumlar, STK’lar, reel sektör ve bankalar dayanışma içinde. Ülkemize karşı başlatılan girişimin farkındayız. Bu sınamadan çok daha güçlü şekilde çıkmak için Türkiye olarak kenetleniyoruz. Rasyonel politika, ortak akıl ve sağ duyu ile elimizi taşın altına koyarak Türkiye’yi çok daha güçlü bir ekonomiye kavuşturma arzusu içindeyiz. Zayıflıklarımızın da, güçlü yanlarımızın da farkındayız. Atmamız gereken adımları çok ama çok iyi biliyoruz. Arzu ettiğimiz güçlü Türkiye ekonomisine kavuşacağımızdan kimsenin şüphesi olmasın, büyük bir dönüşüm süreci başlattık” dedi.

GÜZEL BİR BİLANÇO GELECEK

Kamuda başlatılan tasarruf sürecinin etkilerinin şimdiden alınmaya başladığını ifade eden Albayrak, “Bu sene bütçe disiplini manasında birilerinin ifade ettiğinin tersine çok güzel bir sene sonu bilançosu bizi beklemekte. Aldığımız ilk sayılarda bunun sinyalleri geliyor. Tasarruf ve verimlilik bilincini kamu öncülüğünde bir kültür haline getireceğiz. Atacağımız adımları bu ay Orta Vadeli Program’da göreceksiniz” dedi.

LONDRA UYUMUYOR BİZ DE UYUMUYORUZ

30 Ağustos Zafer Bayramı’nda Türkiye’de resmi tatil olduğunu lakin yurtdışında piyasaların işlediğini anımsatan Albayrak, “Londra uyumuyor. Onlar uyumuyorsa dün biz de uyumadık. 7/24 teyakkuzdayız, 7/24 sahadayız. Ekonomimizde dalgalanmalar olmaması için güçlü refleksler geliştirip kısa, orta ve uzun vadeli aksiyon planlarını yaşama geçirmek zorundayız” şeklinde konuştu.

BANKACILIK SEKTÖRÜNÜN ARKASINDAYIZ

“ÇOK sağlam bankacılık sektörüne sahip olmamızın bu süreçte güçlü yanımız olduğunu biliyoruz” diyen Bakan Albayrak, “Bizim bildiğimiz kadar birileri de bunu iyi biliyor. İşte bundan dolayıdır ki; kur ataklarının hemen arkasından dünyada örneği olmayan biçimde devreye giren reyting şirketleri bankalarımızla alakalı karamsar bir tablo oluşturmak için yoğun bir gayrete girdiler. Bugün Türk bankaları sermaye yeterliliğiyle, bilançolarıyla, karlılık oranları ile Avrupa ve dünyadaki muadillerinin nerdeyse tamamından çok daha güçlü bir bilançoya sahip. Bunu en iyi o birileri de biliyor, biz de biliyoruz. İşte bu durum ortadayken çok net bir art niyetle bankalarımızı hedef almaya çalışıyorlar. Ne kadar uğraşırlarsa uğraşsınlar, bankalarımız çok sağlam bir şekilde, bizlerin de arkasında güçlü bir şekilde durduğu bir resimle yollarına emin adımlarla devam ediyor” ifadelerini kullandı.

DAYANIŞMA RUHUYLA BÜYÜRÜZ

TICARET Bakanı Ruhsar Pekcan serbest piyasa ekonomisinde her vakit dalgalanmalar olacağını belirterek, “Bu, işin doğasında var. Ancak ülkemiz Avrupa’da en dinamik ekonomiye sahip ülke konumundadır. Spekülatörler ne yaparsa yapsın, biz bu dayanışma ruhu içerisinde büyümeye, isdihdam yaratmaya ve ihracata devam edeceğiz” dedi.

TAHSİLİ GECİKMİŞ ALACAK SORUNU YOK

TÜRKIYE Bankalar Birliği Başkanı Hüseyin Aydın, reyting şirketlerinin bankacılık sektörü ile ilgili açıklamalarına sert cevap vererek, “Haziran itibariyle bilanço büyüklüğümüz 3.7 trilyon ile milli gelirin üstünde. Bilançomuzun yüzde 65’i uzun dönemli büyümeye destek veren yatırımların, iç ve dış pazara yönelik üretimin finansmanında kullanıldı. Küresel kriz de dahil iç ve dış şoklarda dahi kredi riski uygun düzeyde kaldı ve yönetilebildi. Mevcut durumda tahsili gecikmiş alacak oranımız % 3 düzeyinde. Sermaye yeterliliği stres testlerine dayanıklılık sağlayacak ölçüde” dedi.

BİZ DE ÇALIŞAN DA TÜRKİYE DE KAZANACAK

TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, destek paketinin KOBİ’lere önemli bir finansman desteği sağlayacağını belirterek, “Şu anda kredi kullanmak isteyen, yüzde 30’ları aşan faizlere maruz kalıyor. Destek Kredisi’yle aylık yüzde1.85, senelik 22 faiz ödenecek. Yani normal kredi faizlerinin 8-10 puan altında” şeklinde konuştu. Daha çok çalışıp, üreteceklerini söyleyen Hisarcıklıoğlu, “Biz kazanacağız, çalışanlarımız kazanacak, Türkiye kazanacak. Bu masadaki, bu salondaki güçbirliği oldukça, bir çok başarıya imza atacağız” şeklinde konuştu. Geçen sene 5 milyar, bu senenin ilk yarısındaysa 7.5 milyar TL kaynak sağlanmıştı.

SORU-CEVAP

HANGİ BANKALAR KATILIYOR?

Ziraat Bankası, Halkbank, Vakıfbank, İş Bankası, Yapı Kredi, Garanti Bankası, Vakıf Katılım, Ziraat Katılım.

NASIL BAŞVURULUR?

haftanın ilk gününden sonra KOBİ’ler oda ve borsalardan alacakları üyelik belgesiyle çalıştıkları banka şubesine başvuracak.

FAİZİ NE KADAR?

KOBİ Destek Kredisi faizi aylık yüzde 1.85 olacak. Yıllık bazda sayı yüzde 22. Şu anda kredi faizleri yüzde 30’ları buluyor

EN ÇOK NE KADAR KREDİ VERİLECEK?

Azami 200 bin TL kredi kullanabilecek.

VADESİ NASIL OLACAK?

Kredi 6 ay ana ücret ödemesiz, sonrasında 12 eşit taksitli toplam 18 ay olacak.

TEMİNAT GEREKECEK Mİ?

Kredinin yüzde 85’i Hazine destekli KGF kefaleti kapsamında. KOBİ’lerin ciddi bir güvence sıkıntısı olmayacak.

Favori Sosyal Medya Hesabın Hangisi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.