ramazan ayında Baklavacılar fıstıklı baklava üretmeme kararı aldılar

Baklava ve Tatlı Üreticileri Derneği Başkanı Mehmet Yıldırım, Stokçulara kara borsacılara fırsat vermeme adına ramazan ayında fıstıklı baklava satmama kararı aldık. Fıstık yerine ceviz, badem, fındık gibi ürünlerden baklava üretimine ağırlık vereceğiz dedi.Baklavacılar ramazanda fıstıklı baklava üretmeme kararı aldı

Baklava ve Tatlı Üreticileri Derneği (BAKTAD) Başkanı Mehmet Yıldırım, “Çiftçiden kilosu 60 TL’ye alınan baklavalık fıstık ramazan öncesi stokçular tarafından 210 TL’ye piyasaya sürülüyor. Şu anda fıstığın fiyatı 70 TL olması gerekirdi. Bu kadar fahiş bir kar ne ahlâkidir ne de hukuka uygundur. Stokçulara kara borsacılara fırsat vermeme adına ramazan ayında fıstıklı baklava satmama kararı aldık. Fıstık yerine ceviz, badem, fındık gibi ürünlerden baklava üretimine ağırlık vereceğiz.” şeklinde konuştu.

BAKTAD yapılan açıklamaya göre, ramazan ayına sayılı günler kala stokçular baklavalık fıstığın kilosunu 210 TL’ye yükseltince baklava üreticileri fıstıklı baklava üretmeme ve durumu boykot etme kararı aldı.

BAKTAD öncülüğünde sektörün önde gelen tatlı üreticileri bir araya gelerek, baklava sektörünün yaşadığı sıkıntılar konuşuldu. Sektör temsilcileri soruna çözüm bulmak için Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbabayla görüşmeyi planlıyor. Baklavacılar fıstık fiyatları aşağı çekilinceye kadar fıstıklı baklava yerine fındık, ceviz ve bademli baklava üretimine ağırlık verecek.

Açıklamada görüşlerine yer verilen BAKTAD Başkanı Mehmet Yıldırım, çiftçiden kilosu 60 TL’ye alınan baklavalık fıstığın ramazan öncesi stokçular tarafından 210 TL’ye piyasaya sürüldüğünü belirterek, şunları ifade etti:

“Şu anda fıstığın fiyatı 70 TL olması gerekirdi. Bu kadar fahiş bir kar ne ahlâkidir ne de hukuka uygundur. Ne üretici ne baklavacı ne de tüketici bu işten karlı çıkmaktadır. Soruna bir çözüm üretilmezse çok sayıda baklavacı iflas edecek ve milli kıymetimiz olan baklava tarihe karışacak. Stokçulara kara borsacılara fırsat vermeme adına ramazan ayında fıstıklı baklava satmama kararı aldık. Fıstık yerine ceviz, badem, fındık gibi ürünlerden baklava üretimine ağırlık vereceğiz. Sektörümüzde faaliyet gösteren bir çok firma bu konuda destek vereceğini açıkladı. Bu hafta Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanımız Ahmet Eşref Fakıbaba’yı ziyaret ederek desteğini talep edeceğiz. Nasıl et fiyatlarındaki artış sonrası kontrollü bir dış alım yapıldı ise fıstıkta da aynı uygulamayı yapabiliriz.”

“Devletimizden yardım beklemekteyiz”

Yıldırım, kaliteli bir fıstıklı baklavanın kilosunun 70 TL ile 100 TL arasında satıldığını aktararak, bu kadar pahalı bir baklavanın yurttaşa haksızlık olduğunu ifade etti.

Ramazan ayının gelmesi ile birlikte stokçuların fıstık fiyatını yüzde 300 arttırdığına dikkati çeken Yıldırım, “Sektörde denetleyici ve belirleyici mekanizmaların oluşmamasından dolayı, bu boşluktan yararlanan karaborsa stokçular piyasaya zarar vermektedir. Enflasyonun artışına da neden olan bu durumda en fazla zarar gören, fıstık üreticisi, fıstığı son ürün olarak satan kuruyemişçi, baklavacılar ve de fıstık kullanan diğer sektör mensuplarıdır ve dolayısı ile tüketicilerde bu artışın bedelini ödediği açıktır.” şeklinde konuştu.

Yıldırım, sektörde yaşanan kontrolsüz fiyat politikalarının önüne geçilmesi için dış alım gümrük vergilerinin düşürülmesi ve dış alımın önünün açılması gerektiğini aktararak, “Rasyonel fiyatlama yapılabilmesi için borsa ve alakalı tüm kurumların daha fazla inisiyatif almaları gereklidir. Haksız rekabet, kayıt dışı faaliyetler ve karaborsacılığa yönelik faaliyet içinde olanların belirlenip müeyyide uygulanması konusunda devletimizden yardım beklemekteyiz.” değerlendirmesinde bulundu.

“Böylesi büyük bir sektör 3-5 adet karaborsacının eline bırakılmamalı”

Yıldırım, 2017 yılının başından bu yana karaborsacı stokçularının eline geçen haksız kazancın 4 milyar 250 milyon TL olduğunu öne sürerek, “Bu para tamamiyle baklava sektörünün ve tüketicinin cebinden çıkmıştır. Sektörümüz geldiğimiz noktada, günlük bin 100 ton baklava üretmektedir. 50 bin üretici çalışanı, satıcıları ile bu 100 bini geçmektedir. İhracatımız 2017 senesinde 20 milyon TL civarındadır. Böylesi büyük bir sektör 3-5 adet karaborsacının eline bırakılmamalıdır.” ifadelerini kullandı.

Favori Sosyal Medya Hesabın Hangisi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.