Protesto için”susamsız simit”

Bursa Simitçiler ve Unlu Madde İmalatçıları Oda Başkanı Erdal Pınar, susama gelen zamları protesto etmek maksadıyla birgün boyunca susamsız simit satacaklarını ifade etti.

Pınar, bir fırında gazetecilere yaptığı açıklamada, sektör olarak problemli bir süreç geçirdiklerini ifade etti. Son aylarda susam fiyatlarının arttığını belirten Pınar, “Geçen sene temmuz ayında kilogram fiyatı 7,5 lira olan susam bu senenin aynı ayı itibariyle 12 lira oldu.” dedi.

Pınar, esnafın simit yapmakta zorlandığını vurgulayarak, şu şekilde konuştu:

“Ham maddeye gelen zamlar esnafın belini büktü. Gümrükte susamlar bekletiliyor. Susam borsasını çökertmemiz gerekiyor. Bunlar rantçılar, esnafımızın üzerinden rant kazanıyorlar. Bunlara dur dememiz gerekiyor. Esnafımız simit yapamaz hale geldi. Böyle devam ederse 100 gram simit 1 lira 75 kuruşa satılmak zorunda kalınacak. Gümrükte susamları bekleterek, arz ve isteği yükseltiyorlar. Önümüzdeki günlerde Türkiye genelinde büyük bir eylem başlatacağız. Fırıncılar ve simitçiler olarak susamsız simit üreteceğiz. Susama gelen zamları protesto etmek maksadıyla birgün boyunca susamsız simit satacağız. İnşallah esnafımız ve illerimizle bunu gerçekleştireceğiz. Türkiye genelinde 50 bin esnaf zor durumda. “

Favori Sosyal Medya Hesabın Hangisi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.