Powerbanklerde talep patlaması

Powerbanklerde talep patlaması

Akıllı cep telefonlarının en büyük problemlerinden olan telefon şarjının çabuk tükenmesi, yurttaşları Türkçesi “güç deposu” manasına gelen powerbank kullanmaya itiyor. Harici pil olarak kullanılan ürünler 7’den 70’e tüm yurttaşlardan ilgi görüyor. TÜİK tarafından açıklanan verilere göre 2017 senesinde ithal edilen powerbank sayısı ithal edilen telefon sayısını geçti. Vatandaşlar telefon bataryalarının güç düşüklüğünden şikayetçi olurken, yetkililer ise cüzdan şeklinde bile üretilebilen powerbankların kalitesi konusunda yurttaşları uyarıyor.

Powerbank kullanımının artması hakkında açıklamalarda bulunan işletmeci Hasan Salih Altsoy, ürünün daha çok gençler tarafından talep edildiğini aktardı. Powerbankların anahtarlık ve cüzdan şeklinde bile üretildiğine değinen Altsoy, şu ifadeleri kullandı:

“Powerbank taşınabilir şarj aleti manasına geliyor. Teknolojik ürünler şu an çok fazla şarja dayalı olduğu ve insanlara bu yetmediği için bir nevi yedek pil olarak da düşünebiliriz bunu. Zaten zamanımızda teknoloji oldukça önemli bir yerde. Evden çıkarken anahtar, cüzdan düşünüldüğü gibi vakit artık powerbank de düşünülüyor. Powerbank o kadar önemli bir hal almaya başladı ki yaşamımızda anahtarlık şeklinde, cüzdan şeklinde powerbanklar üretilmeye başlandı ve bunların satışları devam ediyor hala. Çok yoğun talep var. Özellikle genç nesilde daha fazla. Aşırı web ve telefon kullanımı olduğundan bataryaların güçleri yetmiyor artık. O yüzden powerbanklara çok yoğun ilgi var bu sıralar”

ALINAN ÜRÜNLERDE KALİTE ÇOK ÖNEMLİ

Yan endüstri olarak üretilen ve kalitesiz olan ürünlerin ciddi zararlara yol açtığını vurgulayan Altsoy, yurttaşları bu ürünler hakkında uyardı. Telefon üreticilerinin düşük güçlü bataryalar kullanılmasına da değinen Altsoy, şunları ifade etti:

“Her üründe olduğu gibi kalite oldukça önemli. Yan ürünler alındığı vakit maalesef tatsız vakalarla karşılaşabiliyoruz; patlama, çatlama, prizdeyken yanma gibi. Böyle çok haber okuyoruz mesela evde yangın çıkıyor prizden, tüm evi bile sarabiliyor. O yüzden alınan ürünlerde kalite oldukça önemli. Garantili, kaliteli ürünler alınmasını özellikle öneriyoruz. Sıfır cihazlarda, sıfır telefonlarda firmalar yüksek pil kapasitesi kullanabilecek durumdayken bunu yapmıyorlar. Günümüzde herhangi bir firma 6000 miliampere kadar bataryalı telefon üretebiliyorken daha fazla istek gören firmalar 2000-2500 miliamperlik bataryalar kullanıyorlar. Bu çok yanlış, firmalar bunu yükseltebilir. 5000 miliamperlik bir pil koyarsan sabahtan akşama kadar yoğun bir şekilde kullanacağın telefon bile seni idare edebilir. Günümüz teknolojisinde zaten şarj süresi artık birgün. Bir gün şarjı giden bir telefon iyi durumda demektir. O yüzden kullanımı kolay sağlayacak, yüksek miliamperli bataryalar çok daha sağlıklı olacaktır”

Mecburen bunları kullanmak zorunda kalıyoruz

Kaan Kasapoğlu isimli öğrenci ise, telefon yerine daha çok bu ürünü kullandıklarından dert yandı. Kasapoğlu, şu ifadelere yer verdi:

“Powerbank şu an maalesef ki kullanıyorum. Bu bence telefon firmalarının suçu. Çünkü telefonlarımızdaki pil kapasitesi az olduğundan mecburen bunları kullanmak zorunda kalıyoruz. Tabii ki biz de biliyoruz hatalı birşey yaptığımızı ama mecburen kullanmak zorundayız. Ben telefonumu aktif olarak kullanan biriyim ve telefonumda üst modellerden ama maalesef en çok 8-10 saat şarjı götürebiliyor. Normal bir insanın yaşamı 8-10 saat olabilir ama biz genç insanoğlu olduğumuz için daha uzun süre dışarda oluyoruz. Mecburen bu yüzden de powerbank kullanmak zorunda oluyoruz yani. Elimiz, ayağımız oldu desek yeridir. Telefon yerine şu an daha çok powerbank kullanır duruma geldik. İnsanlar bunun farkında mı bilmiyorum ama şu an daha çok powerbank kullanıyoruz aslında”

 

Favori Sosyal Medya Hesabın Hangisi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.