Petrol Fiyatı Günden Güne Yükseliyor !

Petrol Fiyatı Günden Güne Yükseliyor !

Enerji piyasalarını haftalardır en fazla meşgul eden konuların başında petrol üretimi geliyor. Petrol İhraç Eden Ülkeler Birliği ( OPEC ), geçen ay yaptığı toplantıda üretim sınırlamasına gitmek adına tam bir mutabakata varamamıştı. Irak’ın IŞİD ile sürdürdüğü savaşı neden göstererek üretim sınırlamasından kendisinin muaf tutulmasını istemesi diğer ülkeler tarafından kabul görmemişti. Irak yönetimi son olarak uzlaşmaya uyacağı açıklamasında bulundu.

Geçtiğimiz ay OPEC tarafından yapılan toplantının arkasından öncelikle İran ve Suudi Arabistan arasında sorun baş göstermişti. İran’ın petrol üretimi sınırlamasını kabul etmeyeceğini deklare etmesi üstüne, Suudi Arabistan da üretimi arttıracağına yönelik açıklamalarda bulunmuştu. Irak’ın da IŞİD örgütüyle mücadelesini mazeret göstererek petrol üretim sınırlamasına gitmeyeceğini açıklaması OPEC’de uzlaşmayı suya düşürmüştü. Söz konusu ülkelerin birbiri arkasına geri adım atması sonucunda Irak da üretimini kısacağı yönünde açıklama yaptı. Bu açıklama neticesinde petrolün varil fiyatı 49 doların üstüne tırmandı.

Beklenen Büyük Toplantı 30 Kasım’da ! 

Bu ay sonunda ( 30 Kasım ) tekrar toplanacak olan OPEC ülkeleri, kulis çalışmalarıyla toplantı öncesinde uzlaşma zemini arıyorlar. Dünyanın en büyük 5 petrol üreticisinden 3’ü konumunda olan Suudi Arabistan, İran ve Irak’tan nispetle ılımlı açıklamalar gelmesi sonucunda brent ham petrolün varil fiyatı 49 doların üstüne çıktı.

Son olarak, dünyanın en büyük 5. petrol üreticisi konumunda olan Irak hükümeti tarafından yapılan açıklamada; OPEC toplantısında petrol üretim sınırlamasına destek verileceği bildirildi. Hali hazırda dünya üstünde arz fazlası petrolden dolayı, petrol üreticisi ülkelerin ekonomileri yüksek meblağlarda açık veriyor. Suudi Arabistan geçtiğimiz günlerde 300 milyar dolarlık yatırımların durdurulduğunu açıklamıştı. Diğer ülkelerde de benzer sıkıntıların baş göstermeye başlaması sonucunda harekete geçen birlik, petrol üretimini belli bir limitin altına çekmeye çalışıyor.

Favori Sosyal Medya Hesabın Hangisi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.